Mohlo by se zdát, že malebné městečko Loštice v Olomouckém kraji, je nevýraznou obcí nedaleko Mohelnice. Díky své historii, častým akcím i krásné přírodě je to však perfektní místo na rodinný výlet.

Křížem krážem Olomouckým krajem

Při úpatí zvedající se Zábřežské vrchoviny, kde se město rozprostírá, najdete mnoho turistických tras, které vás provedou krajem pohádek, tvarůžků a historie. Pokud se vydáte po modré jihozápadním směrem, za necelých osm kilometrů již budete u bran jednoho z nejznámějších hradů okolí Olomouce - Bouzova. Jeho ikonickou věž znáte například z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Přilehlé parky zámku nabízejí příjemný stín i bezpečné prostředí na skopičiny neúnavných potomků. Pokud se z Loštic po modré vydáte na opačnou stranu, můžete dojít k severnímu konci CHKO Litovelského Pomoraví, které se táhne až k předměstí krajského města. Projít můžete také loštický okruh nebo se vydat po stopě lišky Bystroušky!

Povídání o městě Loštice:

Zdroj: Youtube

Kde dává dobrou noc samotná liška Bystrouška

Nedaleká vesnice Veselí byla kdysi domovem jistého revírníka Ferdinanda Mayera. Ten si možná z dlouhé chvíle pořídil netradičního domácího mazlíčka - ujal se lišky. Příběhy o jejích nezbedných kouscích se donesly až k uším malíře Stanislava Lolka, jenž se vychytralou uličnici rozhodl zachytit ve svých kresbách. Slávu však lišce Bystroušce přinesl až obrázky inspirovaný Rudolf Těsnohlídek, jenž ji také pojmenoval, a Leoš Janáček. Na liščí naučné stezce, která vede Lošticemi, se dočtete zajímavé informace o českém lese a pořádně si protáhnete nohy!

Ale pohádkám rozhodně ještě neodzvonilo. Své místo pro život si zde našel také malíř Adolf Kašpar, kterého proslavili ilustrace k Babičce od Boženy Němcové k výročí spisovatelčinu úmrtí. Kašpar ale vyzdobil svými kresbami celou řadu románů, včetně Jiráskova F. L. Věka. Byl také obdivovatelem italské krajiny a několikrát ji navštívil. V Lošticích jsou na svého občana velice hrdí, proto je zde vybudováno malé muzeum jeho tvorby. Letos je výstava rozšířena o několik kousků navíc, kvůli výročí malířově smrti, která jej nepřipraveného zasáhla na výletě k Čertovu jezeru přesně před devadesáti lety.

Související články

Zlatá éra židovské obce

Ne tak pohádkovou historii zde prožili Židé. Do dnešních dní se uchovala synagoga, židovský hřbitov a záznamy obchodu a majetku, židovská obec však již úplně zmizela. V Olomouckém kraji je loštická synagoga jednou z devíti dochovaných, ale proč stojí zrovna v obci s pouhými 3 000 občany? To se musíme vrátit do 15. století, kdy král Ladislav Pohrobek vykazuje početné židovské obce z královských měst včetně Olomouce a Uničova. Komunita tak přesídlila do okolních obcí. První potvrzení o přítomnosti židovské menšiny v městečku, pochází z roku 1544. V 16. století se také staví první synagoga a v 17. století se z našeho území stává styčný bod pro uprchlíky židovského původu z Polska, Litvy, Ukrajiny, Dolních Rakous a Vídně.

Přestože ani v našich zemích na tom nejsou Židé nejlépe - jejich práva a možnosti jsou stále omezena - židovská komunita zde sílí a na konci 19. století přesahuje 44 000. Během revolucí započatých v roce 1848 se toho pro menšiny mnohé změnilo. Kromě plného občanství a dalších nově nabytých práv, získávají i občané židovského původu možnost se stěhovat, což žel pro Loštice znamená konec židovské zlaté éry. Poslední tečkou byl rok 1942, kdy z Loštic Němci deportovali 59 židovských občanů. Po válce se do ulic sice vrátila jedna ze zbylých rodin, ale židovská obec se zde nikdy neobnovila.

Záběry z krásné synagogy si můžete prohlédnout níže:

Když se splaší tvarůžek

Největším lákadlem je však tuto sobotu (25. 5.) Putování za loštickým tvarůžkem (PLT)! Bude to již 46. ročník této oblíbené akce. Město Loštice bylo totiž dlouhou dobu jediným městem, kde probíhala výroba a prodej olomouckých tvarůžků. Kraj je tak plný referencí právě na tuto zavánějící výživnou pochutinu. PLT letos pořádá město Loštice ve spolupráci s Loštickými tvarůžky a Klubem českých turistů. Je to pěší a cyklo soutěž, kdy vyhrává každý! Startuje se v rozmezí od 7:00 do 10:00 a vybrat si můžete hned z několika tras!

Nejkratší pěší trasa měří 8 km a je dostupná i pro turistický kočárek, nejdelší na druhou stranu měří 50 km a vede například právě přes dříve zmíněný Bouzov. Nejkratší z cyklotras má 17 km, nejdelší pak 65. Na své si tak přijde úplně každý! V cíli pak dostanou účastníci tvarůžkové občerstvení a volný vstup do muzea Olomouckých tvarůžků. V Lošticích se také nachází tvarůžková cukrárna, která vaše chuťové buňky zaplaví sladkoslanými nadýchanými tvarůžkovými šátečky nebo dortíky s marmeládou. Pochutin je samozřejmě dostupných mnohem více a z vlastní zkušenosti vám můžu říct, že stojí za to!

Zdroje: olomouc.rozhlas.cz, respectandtolerance.com, hmu-lostice.cz, okctlostice.webnode.cz

Související články