Pro některé vyhlášená pochoutka, pro jiné inteligentní tvorové, co si zaslouží život. Dali byste si chapadlo chobotnice?
Pojídání živých chobotnic a chobotnic celkově, je v posledních letech žhavé téma pro milovníky jídla i zvířat. S čím dál hlubším porozuměním nervovému systému lidé zjišťují, jaké krutosti ve zvířecí říši napáchali. Již mnoha studiemi bylo prokázáno, že chobotnice, krabi i humři cítí bolest a vaření, kousání a krájení zaživa se spíše podobá mučení než hledání delikates a obživy. Pozornost obzvlášť poutají chobotnice, jejichž hemžící se chapadla známe například z korejských nebo japonských talířů.
Mysl chobotnice se sice značně liší od naší, ale jen když se pokusíme vidět svět z jejího pohledu, budeme schopni zjistit, co je pro ni dobré.
Heather Browningová, univerzita Southhampton
Nejslavnější pochoutkou je pak sannakji (živá chobotnice), kdy vám na salátovém lůžku naservírují kroutící se chapadla. V tomto případě se ale nejedná o živou chobotnici jako takovou. To, co lze považovat za hlavu, je odříznuto a chapadla jsou nakouskovaná, pro některé to tady znamená, že je vše v pořádku. Ovšem jestli to tak skutečně je, není jisté, a dokonce vědecká obec spíše přiklání k variantě, že díky komplexnímu nervovému vybavení končetin je pravděpodobné, že bolest cítí i samotná chapadla. Tyto kousky vám sice z talíře již neutečou, ale zato bylo zaznamenáno několik případů, kdy se chapadlo přichytilo k trubicím a svého predátora (člověka) udusilo. Pravidlo při konzumaci tohoto nebezpečného pokrmu zní: dobře žvýkat.
Jídlo, které vyobrazuje video, je ovšem koncipováno trochu jinak. Nevychutnáte si hemžící se chapadélka mladých chobotniček, ale v hrnci na ohřívací plotně si ji zaživa přímo na stole uvaříte. Ani tato varianta není pro zvíře bezbolestná stejně jako vaření živých humrů. Pro skvělé kognitivní funkce se dokonce zpochybňují delikatesy Středozemního moře. Ačkoliv v Evropě si lidé na talíři nepohrávají s živými jedinci, lovení, zabíjení a pojídání tak inteligentních a komplexních tvorů jako jsou chobotnice, je v posledních letech zpochybňováno.
Vědečtí pracovníci
Peter Godfrey-Smith je profesor historie a filozofie vědy na univerzitě v Sydney.
Heather Browning je australská vědkyně, která aktuálně působí na univerzitě v Southhampton v Anglii. Její výzkum dokázal, že chobotnice splňují všechna kritéria, jež mají dokázat, že cítí bolest.