Guatemala je na sopečnou činnost jednou z nejaktivnějších zemí světa. Například stratovulkán Fuego (Oheň) vyfukuje dým a popel k nebesům každou chvíli. Má na svém kontě i několik tisíc mrtvých nebo ztracených, o těch zraněných ani nemluvě. V minulém roce se však stal taky internetovou senzací, když kamera zachytila úder blesku do bouřícího vrcholu.

Fenomén blesků během výbuchu sopky sice není úplně standardní, ale taky ne úplně neobvyklý. První zaznamenaná událost podobná této pochází již ze vzpomínek Plinia Mladšího na výbuch Vesuvu v roce 79. Do povědomí lidí se dostala až kolem roku 2010, kdy vědci konečně porozuměli, jak vznikají.

Vulkán vybuchl a uvolnil do atmosféry spoustu popela (částic), který je elektrostaticky nabitý a vzájemně se ovlivňují," uvedl Mike Poland, vědecký pracovník Yellowstonské sopečné observatoře. „U vulkanických chocholů je to opravdu běžné. Nejintenzivnější bleskové bouře na Zemi se vyskytují ve vulkanických mracích.“ Částice popela tedy nahrazují nebo spíše umocňují chování částic vody a ledu. Při bouřkovém blýskání jsou klíčové polozmrzlé částice graupel, které vrážením rozdělují kladně a negativně nabité částice na dva póly, což zapříčiní elektrický výboj.

Proto aby sopku zasáhl blesk silný jako během bouřky, je třeba vytvořit speciální podmínky. Erupce je totiž schopná produkovat vlastní jiskření, ale to je většinou slabší a v rámci částic valícího se popela. „Při erupcích mohou vycházet různé druhy plynu," řekl Poland. „Ale jsou to částice popela, které vytvářejí náboj k vytvoření blesku."

Související články