Monumentální stále nedostavěná Sagrada Familia vábí do Barcelony turisty na své oblé tvary a vysoké věže, ale co když už jste všechny surrealistické stavby Antonia Gaudího prošli a písku již máte plné zuby? Pokud tápete, kudu v Barceloně z nudy anebo máte prostě jen rádi pohyb, sport a trochu dobrodružství, pořádně si prohlédněte video! Je to něco pro vás?

Zdroj: Youtube

Asi jen hodinu a čtvrt cesty severně od Barcelony se nachází městečko Sant Feliu de Guíxols. Jeho strmé většinou kamenné břehy poskytují útěchu těm, koho omrzí písek a rozhled těm, komu je moře dobrým společníkem. Nesourodá členitá skaliska však lákají také nadšence horolezení a od roku 2003 ji můžou zvládnout i méně zkušení lezci s pomocí via ferraty Cala del Molí. Přestože lidem slouží již přes dvacet let, v záři nedaleké velkostavby v barcelonských ulicích bývá přehlížena. A dokonce ani nepomáhá fakt, že na území Evropy to byla dlouhou dobu jediná via ferrata podél mořského břehu.

Nyní vás může při ležení osvěžit mořem prosycený vánek také na pobřeží Blanca o něco jižněji. Hornatý výběžek pod Valencií je via ferratami prošpikovaný, je-li to vaše oblíbená kratochvíle, není na co čekat!

S návrhem pomoct výletníkům v některých těžkých či nebezpečných úsecích přišel Friedrich Simony v roce 1843, když v Dachsteinských Alpách instaloval do hor první zařízení. Dalšímu rozvoji se ferratám poštěstilo až v italských Dolomitech, kde také dostaly své jméno - „cesta železa". Tyto železné cesty byly budovány někdy mezi lety 1914 až 1918, což nevěstilo nic dobrého. Ve válečných časech je v Itálii nestavěl nikdo jiný než vojáci, ale po obou válkách ji začali zvelebovat členové vysokohorské turistiky. Od té doby popularita želených cest roste, a to dokonce i na našem území.

Zdroje:

Související články