8 vteřin nad řekou Kálí Gandakí
Nad řekou Kálí Gandakí ve středu Nepálu dobrodruzi čelí strachu z výšky i volného pádu a na druhé nejvyšší houpačce světa se vrhají z plošiny vstříc divoké hladině i tvrdé zemi. 228 m nad zemí, ve kterých se houpačka Kushma nachází, vystačí na 8 vteřin volného pádu, které mohou zažehnout touhu po ještě delším dobrodružství. O 78 m vyšší houpačku najdete na Novém Zélandu, která si stále ještě drží prvenství ve výšce. Pak už jen můžete stoupat výš a výš, a pokud budete dost odvážní, trénovaní a bohatí, můžete třeba skočit i ze stratosféry.
Je to 12 let, co se to jako prvnímu člověku povedlo Felixi Baumgartnerovi. Jeho volný pád z výšky 38 969,4 m trval 4 min a 19 vteřin, čímž sice překonal výškový rekord do té doby držený Josephem Kittingerem (31 333 m), ale jeho délku volného pádu 4 min 36 vteřin nepřekonal. Nepřekonal ji dokonce ani o dva roky později Alan Eustace, který 14. října 2014 skočil z výšky 41 422 m. Alan si sice zakusil stále ještě nejvyšší skok na zemi, ale volně padal „pouhé" 4 min 27 vteřin.
Občas to bylo opravdu brutální. Několik vteřin jsem si myslel, že ztratím vědomí. Necítil jsem zvukový třesk, protože jsem byl tak zaneprázdněný tím, že jsem se snažil stabilizovat.
Felix Baumgartner
Pokud ale chcete začít malými kroky, můžete svou cestu zahájit právě v Nepálu nedaleko druhého největšího města v zemi Pókhara. Severozápadně od Káthmándú, hlavního města, v úrodném údolí mezi jezery Phéva a Begnas, se město lákající na adrenalinové zážitky rozprostírá v zajetí mnohých přírodních krás. Ve znamení nebezpečí a dobrodružství se nese i samotný přílet do města. Přilehlé letiště totiž představuje jednu z nejnebezpečnějších přistávacích ploch světa, o čemž svědčí taky nedávná nehoda s 18 oběťmi. V minulém roce na téže ranveji zahynulo dokonce 72 lidí při jedné nehodě.