Popisek sice říká jeskyně, ale skutečný název, který yucatánské přírodní formace nesou, zní cenote. Slovo nesoucí přibližný význam ,,díra v zemi" vychází přímo z jazyka starých Mayů, kteří oblast poloostrova před tisíci lety obývali. Spojení díra v zemi však nevystihuje význam vztahu Mayů k přírodním útvarům. Lokalita se 3000 jeskynními jezírky je totiž nebývale suchá a chudá na zdroj pitné vody, proto byly také cenoty Mayi uctívány a spojovány s božstvy všeho druhu. V některých se dokonce našlo až na padesát těl obětí (Chichen Itza).
Dnes už víme, že cenoty nahrazují jeskyně jako jejich další vývojový stupeň. Jsou to tedy jeskyně ,,s propadlým stropem". Asi nikoho nemůže překvapit, že se formace staly pro svůj rajský vibe oblíbenou lokací turistů. Po turistech přišli investoři a s nimi vybudované atrakce, stánky a v případě některých útvarů i poplatky.
Místo je to skvělé pro všechny ale také pro lidi, kteří sice chtějí zkoumat magické hloubky jeskyní, ale zároveň je děsí uzavřené prostory temného podsvětí. V zákoutích cenote můžete totiž zkoumat krápníky všeho druhu na denním světle.

Skočili byste?

info Hlasování bylo ukončeno.
Ano! Jsem pro každé dobrodružství! 40
Asi bych potřeboval/a povzbudit, ale nakonec by touha po zážitcích vyhrála. 26
Ne, Vodu bych vyzkoušel/a, ale v klidu, bez dramatických nástupů... 25
Hlasovalo: 91

Zdroje: cenotesmexico.org