Komu by neztuhly nohy a v panice se nezasekal mozek, když se na vás valí až 1000 kg masa v podobě medvěda hnědého?

Blafujete rádi? Medvědi taky!

Zkušení aljašští průvodci společnosti Scenic Bear Viewing však mají pro strach uděláno, navíc jsou již vycvičeni zkušenostmi. Medvědy na pobřeží přes léto vídají téměř každý den již několik let a naučili se spolu spokojeně koexistovat. Sice nedochází k žádnému kamarádíčkování, ani krmení, škádlení nebo navazování kontaktu, ale medvědi se na provázené skupiny vrhají jen zřídka. Odvážlivci si tak můžou nafotit hrající si mláďata v mělké vodě nebo ty největší kusy aljašské přírody.

V podání Martina z videa, který na Aljašce žije již přes 22 let, vypadá odhánění medvěda jako hračka, je v tom ale malý háček - Martin v oblasti průvodcuje již 9 let a pozná, když medvěd blafuje. Medvěd se totiž na člověka vrhá s různými motivy. Jedním z nich je například kolemjdoucího prostě jen zastrašit, přimět ho odejít a utéct. Jedná se o takzvané blafování, medvěd je u něj hlasitější, snaží se vypadat větší a dost snadno se útoku vzdá. To jsou ale pouze teoretické informace, které se můžou lišit s každým jedním medvědem. Proto je vždy doporučeno se medvědům obloukem vyhýbat, ale nikdy od nich zběsile neutíkejte pryč. Útěk v medvědech může vzbudit jejich predátorské tendence a situaci ještě zhoršit.

Co dělat při útoku

Znáte taky tu poučku, že je dobré předstírat, že jste mrtví? To skutečně u agresivních útoků podle národních parků USA může pomoct. Ale je třeba si dát pozor na druh medvěda. Mezitím, co medvěd hnědý (a jeho poddruhy) nechá ležící nehybnou oběť napokoji dříve, medvěd černý se nezastaví. Pokud na vás vyběhne, správci NP USA doporučují bojovat zpět čímkoliv, co máte po ruce. Pokud si všimnete, že vás jakýkoliv druh medvěda z dálky v tichosti pozoruje, byli jste pravděpodobně vyhodnoceni jako oběť a klidně ale rychle byste měli vyhledat úkryt.

Zdroje:

Související články