Orel bělohlavý (Haliaeetus leucocephalus), národní pták Spojených států amerických, je úctu vzbuzující predátor s bíle zbarvenými pery na hlavě, silnými drápy a skvělým viděním. Tento dravec je vybaven všemi potřebnými dovednostmi pro lov, ale někdy dá přednost krádeži, nebo zdechlině. Benjamin Franklin byl například proti jeho přijetí za národní symbol, právě proto, že jeho způsob obživy se mu jevil nemorální a slabošský.

Jako labutě

Orli dokáží letět rychlostí až 50 km/h, a když se spustí dolů k útoku, jejich rychlost dosahuje až 160 km/h. Svou kořist vidí i na 135 metrů a jsou dokonce schopni identifikovat rybu pod hladinou, přesto tuto dovednost musí trénovat a nejdříve loví ryby mrtvé. Ikonická hlava se vybarví až s pohlavní dospělostí kolem 4.-6. roku života. Přestože můžou vypadat děsivě, mohli by se stát symbolem lásky jako labutě. Tvoří páry na celý život a také se vrací rok co rok do stejného hnízdiště, dokonce i do stejného hnízda, které může být až přes 2,5 m široké v průměru.

Mark Smith je spíš fotografem než Markem Smithem a jeho obrázky o něm říkají více než jiné údaje. Jak říká jeho webová stránka msmithphotos.com: „Co se stalo se stránkou o mně? Stejně jako z fotografie se z ní vyklubalo mnohem víc. Stejně o mně nechcete nic vědět. Skutečný příběh, ten se mnou nemá nic společného. Skutečný příběh, ten je pohřbený hluboko v těchto fotografiích." Proto nezbývá než respektovat umělcovo přání: „Pohodlně se usaďte, uvolněte se a připojte se k dobrodružství, které vám Mark Smith přiblíží v úžasném světě fotografování divoké přírody," jak žádá jeho Youtube profil.

Související články