Zdroj: Youtube

Přijímám důsledky všeho, co dělám. Bez ohledu na to, co děláme se svým životem, naše těla jsou dočasná. Všichni jednou zemřeme a já raději zemřu při lezení, než abych dělal cokoli jiného.

John Bachar

Ačkoliv záběry videa ukazují Paarlberg v Jižní Africe, rájem horolezců minimálně v Severní Americe je národní park Yosemite. Toto teritorium bylo nejoblíbenější lokalitou především během 70. let minulého století, kterým se také někdy říká ,,zlatý věk Yosemite". Hvězdnou dobou byla také pro mladičkého Johna Bachara, vycházející hvězdy a propagátora free solo climbingu. Některými nenáviděn, jinými obdivován - stále dál posouval hranice vlastních možností a schopností, a to až do roku 2009, kdy tragicky v padesáti dvou letech zahynul při jednom ze svých dobrodružství.

Mnoho lidí mě odsuzuje za to, že riskuji, ale mně to přijde trochu pokrytecké, protože každý riskuje. Dokonce i absenci činnosti lze považovat za riziko. Pokud celý život sedíte na gauči, vystavujete se vyššímu riziku, že onemocníte srdečními chorobami a rakovinou.

Alex Honnold

Velkou osobností současného free solo climbingu je Alex Honnold, všeobecně nejznámější ze všech lezců. Nejvýznamnější úspěch si připsal v roce 2017, kdy se mu podařilo zdolat nechvalně známou stěnu El Capitan právě v Yosemite parku.

Když měl pak Alex popsat, jak to dokázal prostě odpověděl: ,,Dělal jsem to, co obvykle, jen tentokrát bez lana."

Šílenec nebo hrdina?

info Hlasování bylo ukončeno.
Šílenec! Mě na skále nikdy neuvidíte! 4
Hrdina! Bylo by super se tak natrénovat! 7
Hlasovalo: 11

Zdroje: gripped.com, redbull.com, brainyquote.com