Už jste slyšeli, že se želvy údajně dokážou zdrogovat, když pojídají medúzy? To by sice vysvětlovalo zájem karet obrovských (Chelonia mydas) o tato stvoření, ale není tomu tak. Karety stejně jako například kožatky velké (Dermochelys coriacea), které téměř výlučně konzumují medúzy, vyhledávají jejich želatinová tělíčka pro snadnost lovu. Ke zklamání mnohých to tedy nemá co dělat s jedem medúz.

Velkým problémem posledních let jsou samozřejmě plasty. Hlavně plastové sáčky, které ve vodě pohyb medúz připomínají a lákají tak želvy k malé svačince. Jak si dokážete představit, sáček má na želvu zcela opačný efekt a většinou vede k uhynutí, popřípadě ke zranění jedince. Ochránci přírody a milovníci želv tedy vyzývají, ať si každý svůj sáček od svačiny náležitě hlídá.

Kareta obrovská, zachycená na videu, konzumuje kořenoústku pacifickou (Phyllorhiza punctata). To ale není jediný druh medúz, který se musí mít před želví opancéřovanou tlamou na pozoru. Želvy si pochutnávají i na jiných méně žahavých druzích jako je velice známá talířovka ušatá (Aurelia aurita) nebo největší z druhů, talířovka obrovská (cyanea capillata)

Související články