Tlak u Titaniku

Tlak v láhvi šampaňského je kolem 6 atmosfér, což by nějakou dobu mohlo láhev před tlakem chránit, ale rozhodně ne v hloubce 3,8 km do níž se potopil. Dokonce ani tlusté sklo láhve na šumivé víno nebylo dimenzováno na tak extrémní síly. Jediná logická odpověď, která se nabízí je, že se tlak uvnitř láhve musel nějakým způsobem vyrovnat s tlakem okolní vody. „V hloubce okolo čtyř kilometrů máme tlak okolo 40 MPa, tedy 400krát vyšší, než je tlak atmosférický. Pro představu: tlak páry na vstupu do turbíny v jaderné elektrárně je okolo 6,3 MPa, tedy šestkrát nižší. Loď Titanic je přibližně v hloubce 3800 metrů pod vodou. Přibližně můžeme říct, že v těchto místech bude tlak asi 380 atmosfér," vysvětlil Ladislav Sieger z katedry fyziky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Bylo by úžasné, kdyby těsnění skutečně vydrželo, ale počítám, že všechna těsnění už byla narušena a tlak uvnitř se vyrovnal s tlakem venku, když se loď v roce 1912 potopila," vysvětluje youtubový kanál Drop Zone.

Ve hře je korkový špunt

Při pokusu v přetlakové komoře zvyšující se tlak simuloval hloubku vodního sloupce. Špunt na videu byl přibližně v hloubce 1770 metrů „vcucnut“ do láhve, čímž se tlak uvnitř a vně vyrovnat. Jenže v případě Titaniku u některých láhví mohlo dojít k netěsnosti korku, takže poškození špuntu nebylo tak razantní a viditelné. Ponorka Titan, která se pokusila dostat k Titaniku, implodovala v hloubce kolem 2 500 metrů pod hladinou. Přesné příčiny její havárie nebyly nikdy odhalené.

Zdroj: Youtube

Alkohol na Titaniku

„Podle některých zdrojů měl Titanic na palubě zhruba patnáct set láhví vína, patnáct tisíc sklenic šampaňského, dvacet tisíc láhví piva a stoutu, osm set padesát láhví pálenek a další nápoje. Velmi oblíbené šampaňské dodaly francouzské společnosti Moët a Heidsieck & Co., které dodnes patří mezi nejlepší značky,“ připomíná luxus potopené lodi server alkoholia.cz. Na horních palubách cestovala skutečně vybraná společnost, takže není nic divného, že zásoby alkoholu obsahovaly skutečně vybrané značky. A to jak na klasické pití, tak jako ingredience pro míchané koktejly. Pokud se na Titanicu podávaly stejné drinky jako na sesterské lodi Olympia, tak měli hosté na výběr mezi tehdy velmi oblíbeným Manhattanem, Robertem Burnsem a Tomem Collinsem.

Tragédii Titaniku, ke které došlo 15 . dubna 1912, nepřežilo kolem 1505 osob. Nejmladší a současně poslední přeživší cestující Titanicu, Millvina Deanová, se narodila 2. února 1912 a v době plavby jí byly 2 měsíce. Zemřela 31. května 2009.

Zdroje: Alkoholia.cz, ČVUT, IFL Science