Máme pro vás pár tipů, kam vyrazit ještě před ostrým začátkem lyžařské sezony. Dachstein, Hintertux, Sölden nebo Stubai už zná každý český lyžař, proto pojďme tentokrát jinam. Jsou i další krásná místa. Jen je třeba vědět, zda jsou vůbec otevřená a jak kvalitní lyžování nabízejí.
V těchto dnech funguje v dostupné části Alp – Rakousko, Švýcarsko, Itálie – 10 lyžovacích ledovců – sedm v Rakousku, 2 ve Švýcarsku a 1 v Itálii. Podmínky nejsou obecně skvělé, ale ani nijak dramaticky špatné.

V rakouském Söldenu je otevřeno 30km sjezdovek, v Hintertuxu 29 a na Stubai 20km. Ve švýcarském Zermattu funguje 25 km sjezdovek, v sousedním Saas Fee 15 km. Na italském Schnalstalu ale pouhé 2,5 km, podobné je to i v korutanském Mölltalu. Pojďme to zkusit jinam. Zde jsou naše tipy, nNa vás je pohlídat si dobrou předpověď počasí, protože listopad většinou mnoho slunečních dnů nenabízí.

Pitztal (Rakousko)

Tyrolský Pitztal patří v Česku k o něco méně známým rakouským ledovcovým střediskům. Za skvělých podmínek tam funguje na 40 km sjezdovek, teď je to „jen“ 10 km. Pitztal je však zároveň nejvyšším horským střediskem v celém Rakousku. Vyrazit na sjezd do údolí tu můžete ze závratné výšky 3440 m. V současné době funguje jen nejvyšší patro Pitztalu se šesti lanovkami a vleky v rozpětí 2840 – 3440 m. 600 m převýšení po pravdě vůbec není marné číslo.

Odborníci z časopisu Snow chválí Pitztalský ledovec, že je svým kompaktním areálem a vysokohorskou kulisou jedním z nejsympatičtějších ledovcových areálů vůbec. Díky menší rozloze působí až útulně. Někoho může zneklidňovat snad jen to, že jediným spojením z údolí na ledovec je podzemní lanovka. Pitztal - 571 kilometrů od Prahy, autem něco kolem sedmi hodin

Kaunertal (Rakousko)

Jedno z nejkrásnějších lyžařských středisek Rakouska se nachází v zadní části údolí Kaunertal. Ledovec je zasazený do horské krajiny s více než třiceti třítisícovými vrcholy. V těchto dnech je z celkového počtu 55km tratí otevřeno 19, což je už docela slušná porce na dvoudenní lyžování.
Z klidné vesnice Feichten vede Kaunertalská ledovcová cesta přímo do centra lyžařského areálu. Vzhledem k odlehlosti zde nebývají dlouhé fronty ani přeplněné sjezdovky – jen bílé hory a dobré sněhové podmínky.

Zdroj: Youtube


Jak uvádí web Snow.cz, Kaunertal se svým návštěvníkům odvděčí kromě dlouhé sezóny hlavně klidem, kompaktností a možností parkování přímo u sjezdovky bez nutnosti výjezdu a sjezdu lanovkou. Díky jeho méně exponované poloze uvnitř horské kotliny také může při větrném počasí zůstat déle v provozu než jiné ledovce.

Související články

Kaunertal je prostě zajímavou alternativou podzimního lyžování. Když před více než 30 lety do Evropy dorazil z Ameriky mladý trendový sport snowboarding, byl ledovec Kaunertal jedním z prvních lyžařských středisek v Rakousku, které přivítalo snowboardisty. Na ledovci vznikla jedna z prvních U-rampa v Alpách. Legendární akce jako Kaunertal Opening a Springclassics mají také svůj původ v počátcích snowboardingu. Po více než 30 letech mají tyto akce nyní kultovní status a Kaunertal Snowpark patří k nejvyhledávanějším místům. Z Prahy je to na Kaunertal skoro 600km a 7h 30min autem.

Sulden (Itálie)

S jihotyrolským Suldenem je to trochu jinak - už dávno ledovec nemá. Ve vysoko položeném středisku (1900 – 3250 m) však bývají sněhové podmínky na začátku roku výborné. Od 15. 11. by se měla rozjet zimní sezona i tady. Za dobrých podmínek funguje v tomto odlehlém severoitalském centru 11 lanovek a 44 km tratí. Nyní to bude spíš méně. S oblibou tu před hlavní sezonou trénují italské národní týmy, ale díky jihotyrolskému trenérovi Franzi Gamperovi už tam byla i Ester Ledecká.

Galdhøpiggen Sommerskisenter – Juvass

Velkou exotikou je ledovec Galdhøpiggen Sommerskisenter – Juvass v Norsku. Z hlavního města Osla se tam jede 4,5 hodiny autem. Má jen jeden vlek, jednu širokou dvoukilometrovou sjezdovku a malý snow park. Skipas stojí v přepočtu asi 42 eur. Provoz je na něm však jiný než v Alpách. Funguje hlavně přes léto a končí kvůli tmě v polovině listopadu.

Od prosince 2021 je v provozu nová kabinová lanovka Kanzel, výrazně rekonstruována pak byla i restaurace K2 Langenstein. Sulden leží na úpatí obřího Ortleru (3905 m), druhého nejvyššího masivu Východních Alp, jehož mohutnost připomíná Himálaje. Byla to zároveň nejvyšší hora rakousko-uherského mocnářství.

Klidná hotelová vesnička leží prakticky na konci světa. Visutá lanovka odtud vyváží lyžaře kabinou do vysokohorského kotle pod třítisícovkou Schöntaufspitze. Odtud míří další lanovky do chráněnějších, zčásti zalesněných terénů na svazích Kanzelu a Langensteinu. Z Prahy je to do Suldenu autem 640 km a 7 hod. 50 min.

Text: Petr Pravda

Související články