Nejprve fakta
Spali jsme zhruba 10 kilometrů od Máchova jezera, obklopeni borovicovým lesem, místy byl v okolí podmáčený prostor s porosty rašeliníku. Noc byla nezvykle teplá, což znamenalo, že na spacák bylo příliš horko. Stačilo se přikrýt celtou, na spacák přišla chvíle až v průběhu noci.
Ráno jsem měl na těle desítky vpichů, byť jsem se snažil neukázat ani kousek odhalené kůže, zhruba desítka komárů přišla o život během snahy dostat se k doušku mé krve. Protivný pískot mě doprovázel do snů. To jediné mě nepřekvapovalo, komáři totiž milují dobu kolem západu slunce.
Kdy je nejvyšší komáří aktivita
Krvežíznivé jsou jenom samice
Komár rodu Anopheles, který roznáší malárii.
Samičky komárů potřebují krevní bílkoviny ke správnému vývoji vajec. Jelikož samci schopnost vývoje a kladení vajíček nemají, sání krve nepotřebují a živí se rostlinným nektarem. Teplota prostředí zkracuje čas pro natrávení krve samičkou, což je nezbytný předpoklad pro vytvoření vajíček.
Český hydrometeorologický ústav informuje, že „index komáří aktivity dosahuje nejvyšších stupňů za teplého bezvětrného počasí s vysokou vzdušnou vlhkostí.“ A přesně tato kombinace nastala. A teplé počasí bude vzhledem k měnícímu se klimatu častější. Vzdušná vlhkost je u vody, kam lidé nejčastěji o dovolených míří, vyšší než ve městech. „Jako optimální je u komárů uváděn rozsah teplot 15-28 °C, maximum mezi 30-40 °C. Vývoj a aktivita komárů pozitivně koreluje také se vzdušnou vlhkostí. Pro letovou aktivitu je jako optimum uváděn rozsah relativní vzdušné vlhkosti nad 40 %,“ udává ČHMÚ. Existuje celá rada „zaručených“ způsobů, jak komárům krvežíznivé útoky znepříjemnit natolik, aby jich zanechali. Kuřáci nedají dopustit na kouř z cigaret či dýmek, lékárny a drogerie nabízejí repelenty a babské rady natírat se rozmarýnovým olejem nebo dostat do sebe nápoje či potraviny s vysokým obsahem vitamínu B.
Nic z toho ale nefunguje zaručeně. Jediný skutečně stoprocentně účinný způsob, jak neposkytnou komárům ani kapku krve je s nimi nepřijít do styku. Tedy zavřít se doma, nebo ve stanu a ty, které pronikly za vámi, zbavit života.
Jiní trapiči, které na cestách můžete potkat, jsou muchničky.
Jak komáři poznají, kde sát
Komáři totiž mají hned několik na sobě nezávislých receptorů, které identifikují případnou oběť. Když některý s nich vyřadíme, zůstanou jim další. „Lidé vydávají vonný koktejl tělesného pachu, tepla a oxidu uhličitého, který se liší člověk od člověka a komáři ho používají k nalezení dalšího jídla.
Video hladového komára. To zažít nechcete.
Jedním z nejsilnějších vodítek, které sledují, je oxid uhličitý. Zvýšené množství oxidu uhličitého je dobrým signálem pro sledování lidí, a proto jej využívají přístavní úředníci, kteří v nákladních vozech pátrají po pašování lidí, a také během pomoci při katastrofách jako je hledání lidí pohřbených v troskách. Tak nás najdou komáři, i když jsme zabalení v prostěradle nebo přes oblečení,“ vysvětluje Daniel Glaser, ředitelem Science Gallery na King's College London.
Zjednodušeně se dá říct, že komáři mají několik různých, na sobě nezávislých receptorů, kterými zkoumají prostředí a hledají, kde sát. Pokud se jim některý vyřadí, což v rámci pokusu vědci udělali, k nalezení vhodné oběti jim postačí další systém. Vlastně by se dalo říct, že mají zálohovaný systém nalezení potravy, což je evoluční výhoda. Ovšem pro nás to znamená, že zatím žádný repelent nezaručí dokonalou ochranu.
Navíc jednotlivé druhy mohou mít specifické schopnosti. A jen na našem území jich žije zhruba druhů a se změnami klimatu se může situace zhoršovat. Začnou se k nám dostávat i druhy ze subtropických a tropických oblastí, včetně těch, které přenášejí smrtelné nemoci.