Roku 1860 se v Kirriemuir narodil chlapec jménem James Matthew Barrie, tehdy nikdo ještě netušil, že jeho představivost a schopnost vykládat příběhy, vytvoří legendu o mladíkovi, co odmítá vyrůst.

Příběh chlapce jménem James

James se narodil jako syn tkalce do veliké rodiny o třech bratrech a šesti sestrách. Když mu však bylo šest let, jeden ze starších bratří tragicky zahynul a Jamesovi to poznamenalo život. National Trust of Scotland uvádí, že „se snažil nahradit svého zesnulého bratra v matčině náklonnosti tím, že se za něj převlékal a snažil se napodobit Davidovo zvláštní pískání.“ 

Zdroj: Youtube

Již v dětství si zamiloval dobrodružné romány Julese Verna a svou první hru uvedl na parkety dětského divadla již kolem patnáckéto roku. Vyprávění o jeho dospělém životě dodává špetku koření film z roku 2004 Hledání Země Nezemě. Hlavní role ztvárnili Johnny Depp, Kate Winslet a Freddie Highmore, dali tak vzniknout nejen legendárnímu filmu, ale taky nevyčerpatelnému ,,meme”.

Cestou necestou do země Nezemě

 Pokud byste chtěli jít po stopách muže, který nikdy nepřestal snít o vílách a pirátech, městečko Kirriemuir vás vřele příjme. V muzeu naleznete sbírku osobních dopisů pana Berrie, plakáty, originální kostýmy z představení nebo figuríny.  Městečko je i bez magického kouzla Petera Pana malebné - úzké lomené uličky, domy z červených cihel a klidem venkova. Vydat se také můžete na místní dětské hřiště, které tematicky zapadá. Můžete se tak posadit na větev s Petrem Panem nebo se projet na lodi s kapitánem Hookem. Vedle Neverland Play Park na Kirriemuir Hill leží také hřbitov, na kterém je James Barrie pochován. Ze hřbitova je výhled na vesničku i do okolních dolin a kopců, ačkoliv je místo plné smutku, svou klidnou atmosférou vás vyzývá k posezení na všudypřítomných lavičkách.

Další zastávkou by měly být Kensingtonské zahrady v Londýně, kde se Barrie setkal s inspirativní rodinou Daviesových, na kterých založil velkou část postav ve svém nejznámějším díle. Také zde naleznete sochu malého Petra. Zahrady byly inspirací i pro Barrieho úplně první dílo spjaté s postavou nestárnoucího kluka, The Little White Bird. 

Pokud jste fanoušky filmových verzí, je dobré vědět, že krásné záběry bojů na pobřeží v posledním ze zpracování Pan a Wendy byly natáčeny na Faerských ostrovech, které by Nezemí mohly skutečně být!

Zdroj: Youtube

Tragédie na pozadí fantaskního příběhu

Traduje se, že inspirací pro samotného Petra Pana byl mimo jiné chlapec jménem Peter Llewelyn Davies. A stejně jako Peter Pan měl podlý a úskočný stín, on sám se stal takovým stínem v životě Daviese. Když v roce 1960 - sto let od narození Jamese Barrieho - skočil pod vlak a ukončil svůj život, byla to veliká tragédie, a to i proto, že široká veřejnost vinila právě nechtěnou slávu. Je ale třeba vědět, že Peter tragicky ztratil oba rodiče během svého dětství, prožil si hrůzy světové války, důvodů ke spalujícímu zoufalství měl tedy mnoho. Možná právě i jako únik před životní zátěží, může sloužit výlet na skotský venkov do míst, kde fantazie stále poráží skutečnost.

Zdroje: nts.org.uk, sites.udel.edu, americanreporterytheater.org, ČSFD