Hora smrti
Krakatau, bývalý vulkán ležící v Sundském průlivu mezi ostrovy Jáva a Sumatra, je sice v novověké historii zapsána smrtící explozí z 26 – 27. srpna 1883, ale rozhodně nešlo o její největší výbuch. Ten proběhl ve starověku, ale kromě geologických důkazů se nedochovaly žádné věrohodné záznamy doprovodných jevů. Už ve starověku muselo vlivem erupce dojít ke zničení původního kuželu a snížení výšky sopky.
Co je pyroklastický proud
Pyroklastický proud, sbíhající po svahu stratovulkánu Mayon na Filipínách, při erupci 22. ledna 2018. Délka jeho trasy činila 4 km.
Pyroklastický proud označovaný také jako žhavé mračno je často se vyskytující projev explozivních sopečných erupcí. Jde o rychle pohyblivou, fluidizovanou směs žhavých sopečných plynů, úlomků magmatu a sopečného popela, jejíž teplota dosahuje od 100 do 1100 °C. V důsledku své větší hustoty než vzduch se pohybuje (podobně jako lavina) po sopečném svahu dolů velkými rychlostmi (100–700 km/h. Právě on byl předpokládanou příčinou devastující vlny tsunami po výbuchu sopky Krakatoa v roce 1883
Nejhlasitější výbuch a jediný pavouk
V novodobé historii lidstva šlo v případě exploze z roku 1883 o nejhlasitější zvuk, který člověk zaznamenal. Tlaková vlna způsobená erupcí oběhla celou planetu. Tsunami, která vzala život desítkám tisíc lidí vyvolal mohutný pyroklastický proud (viz box). Tři roky poté se na ostrov vydala skupina přírodovědců. Magazín Vesmír z roku 1904 o tom píše: „První vegetabilní osadníci na podkladu z pemzy, lávy a popelu byly drobnohledné řasy tvořící slizký povlak na pemze a popelu. Tvořily na povrchu slizkou pokrývku, která působila jako rozkládající činitel a připravovala vhodnou půdu pro kapradiny, z nichž jich tehdy se vyskytovalo asi tucet.“ Dále vědci zaznamenali 15 rostlin s tím, že jejich semena nejspíše připlula po moři. Půl století po výbuchu rostlo na ostrově už 171 cévnatých rostlin. Zajímavé je, že devět měsíců po erupci, kdy se na ostrov vydala první vědecká výprava, našla na něm jediného živého tvora. Osamoceného pavouka.
Podívejte se na úchvatný sestřih erupcí Anak Krakatoa.
Nebezpečí trvá
Zbytky z původně mohutného vulkánu se dnes nazývají Anak Krakatoa (Dítě Krakatoy) a jsou stále aktivní. Výbuch v roce 2018 způsobil tsunami, kterou nepřežilo několik stovek lidí. V roce 2022 se znovu probudila a vyděsila domorodce v oblasti i vulkanology monitorující činnost sopky. „Zaznamenáváme pokračující erupce s těžkými mraky, které vrcholí mezi pěti sty a třemi tisíci metry nad vrcholem (sopky),“ řekl tehdy geolog Dena Mardiono.
Zážitek a riziko
Úřady zakázaly vstup do oblasti, což mělo dopad i na turistický ruch. Cestovní kanceláře do vod kolem ostrova pořádají výpravy. Jde o atraktivní místo, která láká dobrodružné povahy právě svým rizikem. „Sopku Krakatau bylo opravdu skvělé vidět. Kromě toho to byl pěkný zážitek. Určitě bych tuto organizaci doporučil všem, kteří uvažují o návštěvě Krakatau,“ pochvaluje si Markly Fons z Berlína, jenž se do oblasti vydal v roce 2020. To, že výprava k sopce se může změnit v drama dokazuje i cyklus erupcí, který začal 15. září 2023.
Zdroje: USGS, časopis Vesmír, sopky.eu, Journal of Geophysical Research, Seznam Zprávy, TripAdviser, vulcano.si.edu