Představte si hypotetickou situaci. Jste na objevitelské plavbě a bouře vás zanesla mimo plánovanou trasu. Naštěstí je podle mapy poblíž ostrov, což znamená vodu a trochu čerstvého ovoce.

Pokud jste někdy žízniví pili čerstvou šťávu z kokosového ořechu, tak víte, jaká je to lahoda. Jenže v tomto případě vás čeká kruté zklamání. Tam, kde na mapě jasně vidíte Sandy Island, je všude jen nekonečná vodní pláň. Žádný břeh, žádná pláž, žádná studená sladká voda a tedy ani žádné kokosy. Nespolehlivé mapy mohou být smrtící.

Google maps

Hned na začátku přiznejme, že neexistující Sandy Island se objevil nejen na starých historických mapách, kde jsme s dnešní technikou schopni dokázat lecjakou nepřesnost (a přesto se podle nich dávní námořníci plavili), ale i na mapách proslulé National Geograpic Society, která platí za etalon serióznosti. A dokonce i na moderních Google mapách. Jak k tomu mohlo dojít?

Opisovaná chyba

Nikdo, kdo připravuje novou mapu, nezkontroluje fyzicky existenci či tvar všech ostrovů, zálivů, ústí řek... Někdy to dokonce ani není možné, protože jsou místa jako delty řek, které se neustále mění, vytvářejí se tam nová ramena a spojnice.

Proto je logické, že nové mapy vznikají na základě starých, které slouží jako topografické podklady. A platí to i v době družicového snímkování. Do map zanesený, ale neexistující ostrov byl chybou, která se neustále opisovala a překreslovala.

Propluli jsme ostrovem

První, kdo potvrdil neexistenci ostrova, byla skupina radioamatérů v roce 2009. Jednou z jejich soutěží je, odeslat zprávu z co nejopuštěnějšího konce světa, což údajné ostrovy mezi Austrálií a Novou Kaledonií v Korálovém moři dokonale splňovaly. Odtud totiž ještě nikdo nikdy nevysílal.

Podívejte se, kde má být neexistující ostrov.

Zdroj: Youtube

Neexistence ostrova byla opětovně zjištěna a definitivně potvrzena 22. listopadu 2012 australskými vědci na palubě lodi RV Southern Surveyvor. Jejich vědeckých posláním v této oblasti bylo zpřesnit podklady o deskové tektonice, tedy o vzájemném pohybu kontinentálních a mořských desek. Zatímco na některých mapách ostrov ještě byl, navigační příručky tvrdily, že dno se nachází 1 400 metrů pod hladinou. „Vědkyně Maria Setonová, která byla na lodi, uvedla, že tým očekával pevninu, nikoliv 1 400 m hluboký oceán,“ citovala jednu z účastnic expedice ve svých zprávách BBC.

Tým očekával pevninu, nikoliv 1 400 m hluboký oceán,

Maria Seton, vědecká pracovnice učastnící se cesty na Sandy Island

Australská hydrografická služba potvrdila, že se jedná o lidskou chybu, nikoliv o záměr, který by například mohl rozšiřovat teritoriální zájmy mocností. Neexistující ostrov by patřil pod francouzskou správu.

Nové ostrovy vznikají přirozeně i uměle

Zatímco v tomto případě jeden ostrov z map zmizel, nové ostrovy přece jen občas vznikají. Přirozenou cestou se v roce 1963 vynořil 32 km od Islandu vulkanický ostrov Surtsey. Nepřirozené, zato opevněné ostrovy, staví Číňané v Jihočínském moři. Například na atolu Ohnivý kříž staví umělý ostrov dost velký na to, aby na něm mohla přistávat letadla. Nový ostrov je součástí čínských snah ovládnout Spratlyho ostrovy.

Zdroje:

Související články