Podle starých řeckých bájí je božský Olymp pěkně neklidné místo. Bohové byli záletníci, žárlivci i extrémně vznětliví, což se mimo jiné projevovalo v množství bouří, které z Olympu přicházely. Božský šéf Zeus si nenechal nic líbit a půtky u božského stolu byly na denním pořádku.
První byli Švýcaři
Přestože hora není ani nijak extra vysoká, dokonce ani vzdálená od klidného a klimaticky stabilního podhůří, jejího vrcholu člověk dosáhl až v roce 1913. Například Kilimandžáro, nejvyšší hora Afriky, byla oficiálně zdolána 6. října 1889, byť na vrcholu už předtím několikrát byl vojenský zvěd Johannes Kinyala Lauwi. Jenže to nebylo „oficiální“. Pravděpodobně tak i na vrcholu Olympu byl někdo před fotografem a vydavatelem Frédéricem Boissonnasem (1858-1946) a uměleckým kritikem Danielem Baud-Bovy (1870-1958).
Oba byli Švýcaři, takže mohli mít s dobýváním „domovských“ alpských vrcholů své zkušenosti. Třetí do party byl Řek, Christos Kakalos, po němž je pojmenována jedna z útulen. Najdete ji ve výšce 2 650 m n. m. Fakt, že ani Boissonnas, ani Baud-Bovy nebyli špičkovými lezci, svědčí o tom, že za „pozdním“ oficiálním výstupem bylo něco jiného než neschůdný terén.
Politika a politikaření
„Mezi důvody tohoto neúspěchu byly potíže způsobené dlouhým obdobím osmanské okupace Řecka, zřízení řecko-turecké hranice na hoře Olymp (1881-1912), potřeba zahraničních návštěvníků získat povolení, absence vhodných map a informací, potíže se zajištěním vojenského doprovodu a horských vůdců, časté vojenské střety a množství banditů, kteří v oblasti působili,“ vysvětluje Nikos Nezis potíže, které se stavěly do cesty zájemcům o získání oficiálního prvenství v dobytí trůnu bohů.
Jak vysoký je Olymp
Bohové Olymp evidentně vyklidili. Není divu, pokud mají rádi klid, tak ty davy převážně zahraničních turistů by je bezesporu vyrušovali. „V září a říjnu 2022 jsme provedli kampaň GNSS, která se zaměřila na oblast nejvyšších vrcholů Olympu. S využitím přesných měření GNSS (přesnost 1-3 cm) ve spojení s výškovými informacemi z řecké Národní triangulační sítě 2 (přesnost 5-10 cm) a vhodného, aktuálního modelu geoidu (přesnost 5-6 cm) jsme pomocí tzv. nivelace GNSS odhadli výšku Olympu na 2917,727 m,“ udávají autoři studie Revisiting the determination of Mount Olympus Height. Oblíbeným nástupním místem je buď vesnice Litochoro s příjemným přímořským klimatem, nebo z výše ležící osady Prionia, odkud je to na vrchol Mytikas zhruba 10 kilometrů. Ale pozor, 10 km horským terénem se jde mnohem déle, než v údolí. Přesto pravděpodobně budete potkávat podobné nadšence. K bohům se totiž chce podívat obrovské množství lidí.
Zdroje: Journal of Mountain Science