Konopí seté (Canabis sativa) se stalo vzývanou, obdivovanou i zatracovanou rostlinou. Zatímco někde je součástí festivalů a nabídky ve specializovaných obchodem, jinde se jeho držení trestá vězením. Taková byla jeho cesta světem.

Zkouřený Bob

Za popularizací kouření marihuany stojí u nás mimo jiné i její běžné užívání v Karibiku, reggae a Bob Marley. Časopis Rolling Stone ho zařadil na 11. místo v žebříčku 100 největších hudebních umělců všech dob. Známý se stal nejen jako hudebník, ale i jako pravidelný uživatel marihuany. Z původního katolíka se stal v roce 1966 aktivním rastafariánem. „Ačkoli se v některých ohledech jedná o poměrně konzervativní sektu (rastafariáni dodržují velmi přísnou vegetariánskou stravu), má toto náboženství velmi liberální názory na užívání marihuany jako náboženské svátosti. Od své konverze k rastafariánství až do své smrti Marley pravděpodobně užíval marihuanu každý den,“ píše Meghan na serveru FHEHealth

Stepping High festival

Právě díky volnomyšlenkářskému přístupu může mít v Karibiku marihuana svůj festival. Stepping High Festival je nejen o hudbě, ale i konopném vzdělávání, takže součástí festivalu jsou i panelové diskuze, prodej literatury i celé řady výrobků z konopí. Byť jsou mnozí z účastníků vášnivými zastánci léčivých účinků THC, mnozí další se přišli prostě jen pobavit a uvolnit se. Jamajka je k tomu jako stvořená.

Konopí bylo doloženo již před 12 000 lety v okolí pohoří Altaj ve Střední Asii a od té doby provází semena konopí migraci kočovných národů. Záznamy o léčebném využití konopí se objevují již před naším letopočtem v Číně, Egyptě a Řecku (Hérodotos) a později v Římské říši (Plinius Starší, Dioskoridés, Galén). V 19. století představili léčebné využití konopí v Evropě orientalisté jako Silvestre de Sacy a západní lékaři přicházející do kontaktu s muslimskými a indickými kulturami,píše ve své studii Marc-Antoine Crocg.

Vše podstatné o konopí je shrnuto v tomto videu.

Zdroj: Youtube

Konopí a lékaři

Omamné účinky konopí byly známé zejména šamanům a skrze jejich prostřednictví se dostávaly k jejich žákům. Jeden takový byl nalezen v oblasti Flaming Mountain (Plamenné nebo Hořící hory) v Číně, nedaleko pouště Taklamakan a Hedvábné stezky. Mrtvý muž měl u sebe téměř 800 g konopí s vysokým obsahem THC. Jednalo se o 45letého muže s vysokým společenským postavením, pravděpodobně šamana, pohřbeného kolem roku 750 př. n. l.. Zmínka o blízkosti Hedvábné stezky není samoúčelná.

Právě tudy totiž proudilo všelijaké zboží a konopí se bezesporu stalo součástí obchodu. „Botanické a fytochemické analýzy naznačily, že konopí nebylo pouze nasbíráno z divokých rostlin, nýbrž vypěstováno z kmenů konopí vybraných lidmi na základě jejich silného obsahu THC. Samčí části rostliny konopí byly odstraněny, protože jsou farmakologicky méně psychoaktivní. Russo a spol. dospěli k závěru, že konopí bylo pěstováno spíše pro své psychoaktivní vlastnosti než pouze jako vlákno na oděv nebo jako potravina,“ vysvětluje Crocq pozadí příběhu dávno mrtvého šamana.

Léčivo

Jakkoliv silné diskuze se vedou kolem legalizace či kriminalizace konopí, faktem zůstává, že písemné důkazy ze starověké Číny, Egypta dokazují, že konopí je součástí kulturní historie lidstva už po tisíciletí. „Lokální aplikace konopí při zánětech je zmíněna v Ebersově papyru, sepsaném v Egyptě kolem roku 1500 před naším letopočtem,“ udává Crocq a připomíná, že léčebné užití konopí je zmiňováno už na asyrských tabulkách. Galén v Římské říši zmiňoval i psychoaktivní účinky.

Dnes si samoléčitelé pěstují konopí pro použití na celou řadu obtíží. Kožní lupenkou počínaje, přes artritidu a zažívací problémy, až po zmírnění následků Alzheimerovy choroby. „Dělám mast, která pomáhá na bolesti kolen ve kterých jsou totální endoprotézy,“ svěřuje se jeden z pěstitelů, který z pochopitelných důvodů nechce být jmenovaný. Vůně jointa před českými bary, cofee shopy v Nizozemí i pěstitelé v Austrálii jsou nezpochybnitelným důkazem, že konopí si prorazilo cestu ze Střední Asie, kde je jeho původní domovina, do celého světa. „Podle hinduistické legendy dostal Šiva, nejvyšší bůh mnoha sekt, titul "Pán Bhang", protože konopí bylo jeho oblíbenou potravou,“ vysvětluje Lambert Initiative for Cannabinoid Therapeutics. A vypadá to, že nezůstalo jen u něj, coby „pochutina“, ať už ve formě „čokolády“, nebo koláčků našlo konopí cestu i do světové kuchyně.

Zdroje: Reatoutist.com, FHEHealth, History of cannabis and the endocannabinoid system , Lambert Initiative for Cannabinoid Therapeutics