Když se 28. listopadu 1901 ve Skřivanech ozval první pláč právě narozeného chlapečka, zavládlo v rodině lesního správce Františka Vojtěcha nadšení. Maminka Rosa Vojtěchová-Doležalová porodila syna, který dostal krásné české jméno Václav. Nikdo netušil, že se z něj stane tvrdohlavý, odvážný, ale zároveň vzdělaný cestovatel, který jako první reprezentant své země spatří tučňáky v Antarktidě.

Skvělý učitel měl skvělého žáka

Dobrý učitel umí nasměrovat a nadchnout žáka pro svůj obor a tak dát směr i jeho životu. Přesně to se stalo i v případě Václava Vojtěcha, který se na gymnáziu zamiloval do zeměpisu. Jeho učitel, který byl zároveň vášnivým turistou, uměl svůj obor podat dost atraktivně na to, aby syn hajného, který trávil celé dny v lesích, šel zeměpis studovat i na vysokou školu. V roce 1928 dokončil geografická studia na Karlově univerzitě.

V té době už z filmu znal podrobnosti o nešťastné výpravě Roberta Scotta k jižnímu pólu, který ho ještě více přilákal k objevování chladných jižních krajů, ale zároveň osud výpravy jasně ukázal, že nejde o běžné expedice, ale výpravy, v nichž jde o život. Robert Scott se svými čtyřmi druhy zemřel hladem a vyčerpáním během návratu z jižního pólu. Jejich těla a sebraný vědecký materiál našla záchranná výprava 12. listopadu 1912.

Vůně moře a Paříže

„Bylo to v Paříži, kde jsem vdechl z plných plic vůni ciziny a nedalekého moře. Ten kdo chce, cítí slanou vodu na každém kroku podél Seiny. Stačí mít trochu fantazie a přečíst pár cestopisů, aby se touha po toulkách probudila plnou silou... Slaná voda mě velmi přitahovala a věděl jsem, že nemohu odolat, až se objeví první příležitost,“ zapsal si  Vojtěch, který se rozhodl za každou cenu stát se členem některé z polárních expedic.

Mám před sebou ještě dlouhou cestu a chci dosáhnout cíle. Postaví-li se však proti mně nepředvídané překážky a nehody, pak nechť moje řádky povzbudí v našem národě nové nadšence v oboru polárního bádání, kteří by dokončili mnou začaté a promýšlené dílo. Aby pochopili, že nadšením, láskou, odhodlaností, neústupností, sebezapřením, vytrvalostí a sebeobětováním možno lámat i ledy polárních krajů a vítězit v cizině i na místech nepřístupných a téměř nedobytných.

Václav Vojtěch, Námořníkem, topičem a psovodem za jižním polárním kruhem

Dopisem nabídl své služby legendárnímu norskému průzkumníkovi Fridtjofu Nansenovi, ale byl odmítnut. Na konci roku 1927 oznámil americký admirál Richard Byrd svůj záměr uskutečnit výpravu do Antarktidy. Také jemu poslal Vojtěch dopis a na cestu se snažil vydělat peníze prodejem novin a pohlednic,“ dodává podrobnosti Český rozhlas. Z toho, že oslovil slovutné polárníky ční úporná snaha dostat se do týmu a slovo „ne“ nebral jako odmítnutí. Richard Byrd se pokusil Vojtěcha zbavit tím, že ho pozval na schůzku konanou na Novém Zélandu. Myslel si, že nebude mít peníze nebo prostor jet na setkání na druhý konec světa. Podcenil ale Vojtěchovo odhodlání.

S penězi od vydavatelství Melantrich i s podporou Tomáše Bati se vydal na cestu. Mimo jiné to znamená, že získal jejich důvěru. Byrd ho opět sice odmítl, ale nakonec se mu podařilo získat místo pomocného topiče na parníku Eleanor Bolling. Ten se staral o zásobování základny Malá Amerika na antarktickém pobřeží. V pátek 1. prosince 1928 loď odrazila s Václavem Vojtěchem na palubě a nabrala směr k Antarktidě.

Taková je cesta lodí na Antarktidu dnes.

Zdroj: Youtube

První Čech v Antarktidě

Neděle by měla být dnem svátečním a pro Vojtěcha bezesporu byla. Konkrétně neděle 27. ledna 1929, kdy při vykládání zásob jako první Čech stanul na antarktickém ledu. Do Antarktidy se ještě několikrát vrátil, naposledy v únoru v roce 1930. Tehdy přivezl poslední obyvatele ze základny Malá Amerika na loď City of New York.

Smrt v Labi

Okouzlen polárními kraji měl velké plány, chystal se na Aljašku a uvažoval nad vlastní polární výpravou. Jenže život mu vzala nešťastná náhoda. Utopil se v Labi poté, co se s ním u Sadské převrhla kánoe a on po úderu do hlavy utonul. Psal se rok 1932 a jemu bylo pouhých 30 let.

Zdroje: Český rozhlas, Námořníkem,topičem a psovodem za jižním polárním kruhem, Admiralbyrd.com