První antarktický pošťák

Charles F. Anderson byl muž, jenž byl vyslán, aby zařídil zrušení první antarktické poštovní stanice. Zní to možná dobrodružně, ale podmínky panující na stanici byly poměrně nepříznivé. Zamrzající inkoust komplikoval práci a voda kapající z roztopeného ledu na dobré náladě taky nepřidávala. Pošta neprosperovala, jak měla. V roce 1933 byl jejím chodem pověřen pošťák a člen expedice Leroy Clark.

Clark zaostával za zpracováním dopisů kvůli chladu, ledu a kvůli tomu, že musel několikrát přesouvat svou pracovní stanici. Setkal se také s problémy s vybavením, včetně ztráty válečků na anulovacím stroji. Výsledkem byly nevyřízené věci a oddělení pošty pověřilo Charlese Andersona dokončením práce,“ vysvětluje muzeum personální změny na postu antarktického pošťáka.

První zásilky pošty byly odeslány v roce 1933 a měly být zpracovány v roce 1934.

National Postal Museum

Zřízením pošty na stanici Little America demonstrovalo americké ministerstvo pošty, že bez ohledu na umístění může zajistit základní poštovní operaci třídění, storna a doručování dopisů a balíků. 

Základem pošty je místnost a sejf

První antarktická pošta nebyla jen pošta. Jednalo se o víceúčelovou místnost, protože se muselo šetřit místem. Čím více místností by měl základní tábor druhé antarktické expedice kontradmirála Richarda E. Byrda k dispozici, tím více by jich musel vyhřívat. A paliva byl nedostatek.

Tato měla pouhých 12 x 16 stop, tedy přepočteno na metry šlo o 3,6 x 4,8 m. Samotný zeleně natřený sejf o rozměrech 53 x 40 x 46 cm 16 x byl nápadně označen místem jeho použití: „US Post Office Little America, South Pole“. Kombinovaný trezor, nyní ve sbírce Smithsonian National Postal Museum, sloužil k uchovávání cenností, což nebyly jen známky a peníze, ale i různé poukázky.

Poštovní stanice byla oficiálně založena 6. října 1933 na základně Little America, která se nachází na Ross Ice Shelf asi 800 mil od geografického jižního pólu. První zásilky pošty byly odeslány v roce 1933 a měly být zpracovány v roce 1934,“ udávají muzejní stránky. Tábor Malá Amerika nakonec zmizel, když se ledovec odlomil a odplul pryč od Rossova ledového šelfu. Pošta do Antarktidy stále chodí, ale už ne do původní antarktické poštovny.

Čestný pošťák

Čestný poštmistr, viceprezident National Geographic Society, Dr. John Oliver La Gorce, členem expedice nebyl. Nicméně jednalo se o muže natolik známého, že kromě jiného po něm bylo pojmenováno jedno antarktické pohoří - La Gorce Mountains.

Takhle to vypadá na Antarktidě dnes.

Zdroj: Youtube

Faktem je, že sběratelé si posílali zásilky, aby získali unikátní razítko, bez ohledu na to, že museli zaplatit 3 centy za známku a 50 centů manipulační poplatek. Jak vidno, poplatek násobně převyšoval cenu známky. Pošta zpracovávala korespondenci jak pro filatelistické sběratele, tak pro posádku expedice. Připravit poštu na cestu zpět na sever fungovalo tak, že ji poštmistr uložil do nepromokavého papíru, kartonů a dvojitých poštovních pytlů, které byly uzamčeny. Náklad jel nejprve psími spřeženími, později šla zásilka v dopravníku taženým traktorem po ledu. Nakonec náklad dorazil lodí do San Francisca.

Zdroje: National Postal Museum, Smithsonian Institute, Alaska Guide,

Související články