Britský nákladní parník SS Thistlegorm, který spočívá na dně Rudého moře nedaleko národního parku Ras Mohamed Jak už jsme psali v příběhu lodi SS Waitangi, zkratka SS neznamená v tomto případě nacistické útočné oddíly, ale steam ship, tedy parník.
Tento vrak je svědkem dramatických událostí druhé světové války a stal se populární destinací pro rekreační potápěče. Pojďme se ponořit do historie a současnosti tohoto úžasného místa.
SS Thistlegorm byl postaven v dubnu válečného roku 1940 v loděnici J. L. Thompson and Sons v Sunderlandu, hrabství Durham v severovýchodní Anglii. Tento 126,5 m dlouhý a 17,7 m široký parník byl vybaven tříválcovým třílitrovým expanzním motorem. Bylo jasné, že byť válka samotnou Británii ještě nezasáhla (letecká bitva o Britské ostrovy proběhla o dva měsíce poté, co byla loď dokončena), budou lodě pro válečné účely využívány. Nikoho proto nepřekvapí, že byla vybavena kanónem ráže 4,7 palce (120 mm) a těžkým kulometem pro protiletadlovou obranu. Ovšem nebylo jí to nic platné.
V roce 1941 byla SS Thistlegorm pověřena důležitou misí. Vyplula z Glasgow 2. června 1941 s cílem doručit vojenský materiál do Alexandrie v Egyptě. Na palubě nesla nákladní automobily Bedford, obrněná vozidla Universal Carrier, motocykly Norton 16H a BSA, kulomety Bren, bedny s municí a celou řadu dalšího vybavení, a to včetně dvou lokomotiv.
Bojový náklad
Kvůli zvýšené aktivitě německého a italského námořnictva a letectva ve Středozemním moři plula loď v konvoji přes Kapské Město do Rudého moře v domnění, že se vyhne riziku objevení a útoku. Z výše uvedeného je jasné, že se jednalo zejména o válečný materiál, jen lokomotivy měly být určeny pro civilní egyptské dráhy. Loď tedy byla legitimním cílem útoku.
Podceňovat německou rozvědku (Abhwehr) bylo hloupou chybou. Němci si museli všimnout velké koncentrace lodí a nahromadění spojeneckých jednotek a vyslali dva bombardovací letouny Heinkel He 111 k zastavení této hrozby. Jeden z nich 6. října 1941 zasáhl SS Thistlegorm dvěma 2,5tunovými bombami. Výbuch a následný požár vedly k potopení lodi.
Abhwehr dostal informace
"Na počátku 50. let 20. století objevil vrak slavný oceánograf Jacques Cousteau díky informacím od místních rybářů. Cousteau vyzvedl několik předmětů z vraku, včetně motocyklu, kapitánského trezoru a lodního zvonu, a zdokumentoval potápění na Thistlegormu ve své knize „Živé moře“. Návštěvu vraku Cousteau letmo zmiňuje i ve svém kultovním filmu „Svět ticha“. Mnozí z vás si možná vzpomenete na přízračnou scénu, ve které ženský hlas čte nápis vyrytý na lodním zvonu: „Thistlegorm…,“ píše Jan Hájek na serveru CMN.
Přesvěčte se o kouzlu místa na vlastní oči na videu.
Původně jen vrak, dnes i atrakce
V 90. letech se Šarm aš-Šajch začal rozvíjet jako potápěčské letovisko a Thistlegorm se stal ideálním místem pro vrakové potápění. Potápěči jsou přitahováni rozmanitostí nákladu, který zahrnuje boty, motocykly, nákladní automobily, pušky a další vojenské vybavení. V roce 2007 označil deník The Times Thistlegorm za jedno z deseti nejlepších míst pro vrakové potápění na světě.
Okno do minulosti
SS Thistlegorm je více než jen vrak; je to okno do minulosti, které nabízí potápěčům jedinečnou možnost prozkoumat historii přímo pod vodní hladinou. Přestože se vrak postupně rozpadá, zůstává jednou z fascinujících potápěčských lokalit. Pro ty, kteří hledají dobrodružství a chtějí se ponořit do historie, je návštěva Thistlegormu nezapomenutelným zážitkem. A pro milovníky historie 2. světové války zároveň rozšířením jejich znalostí.