Far Dance

Tak se jmenuje závod pro veřejnost v Brecon Beacons, který simuluje podmínky vyřazovacího SAS závodu. „Fan Dance je náročný 24kilometrový testovací pochod SAS Selection přes Pen y Fan, nejvyšší horu Brecon Beacons. Tento nechvalně proslulý pochod je nejstarší zkouškou speciálních sil na světě a slouží jako první hlavní ukazatel toho, zda je kandidát fyzicky a psychicky způsobilý k absolvování legendárního výběrového kurzu,“ píší závodníci z řad veřejnosti, kteří se účastní „civilní“ verze závodu. Bez batohů a na rozdíl od vojáků „na lehko“, bez batohů. Výše zmínění zájemci o zařazení do SAS, kteří zkoušku nepřežili, běželi letní variantu závodu.

O té skutečné píše Chris McNab, publicista věnující se vojenské tématice toto: „Začíná se o půlnoci, po velmi krátkém odpočinku, kterému předcházel patnáctikilometrový pochod adeptů s batohem o hmotnosti 32 kg na zádech. Uchazeči mají před sebou přechod přes Breacon Beacon uprostřed zimy. Na trasu dlouhou 64 kilometry vyrážejí s batohem o váze 25 kilogramů. Stejně jako při všech pochodech v předešlých týdnech musí voják předvést schopnost prvotřídní orientace v terénu s použitím mapy a buzoly a dokázat, že je schopen přežít ve skutečně nehostinné divočině.

Celá řada bývalých příslušníků SAS, kteří pochod absolvovali, jej popisují víceméně stejně. Extrémně vyčerpávající, extrémně namáhavý a extrémně nebezpečný. Mager, Roberts a Dunsby nebyli jediní, jejichž tělo závěrečný pochod nezvládlo.

Národní park

Brecon Beacons ve Walesu není nijak vysoké pohoří, vrchol Pen y Fan má pouhých 886 metrů nad mořem. Je tady ale extrémně proměnlivé počasí. Zdejší národní park byl vyhlášen už roku 1957, zabírá plochu 1344 km², a kromě vodopádů tady můžete narazit na celou řadu jeskyní. Nicméně opravdovou popularitu si získal právě extrémně drsným závodem (pro civily) a vyřazovacím zátěžovým testem (pro vojáky).

Tommy Jones

Bylo mu pět let a zemřel zhruba 800 metrů od vrcholu. Pokud se vydáte na samotný vrchol pohoří, mohylu věnovanou Tommymu Jonesovi nemůžete minout. Kromě jiného slouží jako orientační bod. Nikdo netuší, jak se takovému dítěti podařilo dojít tak daleko a vysoko, faktem ale je, že zemřel v srpnu 1900, pravděpodobně na vyčerpání a vlivem podchlazení.

Z pohledu turisty nevypadá výstup na Pen y Fan nijak dramaticky.

Zdroj: Youtube

Nápis na žulovém obelisku říká: „Tento obelisk označuje místo, kde bylo nalezeno tělo pětiletého Tommyho Jonese. Ztratil cestu mezi Cwm Llwch Farm a Login v noci 4. srpna 1900. Po obavami naplněném 29 dnů trvajícím hledání byly 2. září objeveny jeho pozůstatky. Postaveno z dobrovolných příspěvků. W. Powell Price, starosta města Brecon, 1901."

Hory nemusí být vysoké, aby dokázaly zabíjet. Ví to každý vysokohorský turista, využívají toho vojáci, kteří tady testují odolnost. Pokud se do Brecon Beacons vydáte i vy, mějte to na paměti.

Zdroje: BBC, SOF News

Související články