Historie potápění je dlouhá mnoho let. Už v řecké mytologii je válečník, který se umě vyhýbal perským nepřátelům tím, že ponořený pod hladinou dýchal pomocí dutého rákosu. Perští potápěči vyráběli potápěčské masky z leštěných želvích krunýřů. Sám Alexandr Veliký podle legendy používal dřevěný sud jako starověký potápěčský zvon. V čínské dynastii Ming potápěči dýchali přes dlouhou, zakřivenou trubici, která byla připevněna k obličeji maskou.


Lidé se potápěli za potravou, mořskými houbami a perlami po celé věky. V minulosti byly celkem běžné volné ponory do úctyhodných hloubek, a to bez jakéhokoliv přívodu vzduchu či moderního vybavení. I dnes se stále po celém světě najdou lidé, pro které je potápění bez přístrojů každodenní činností, ať už spojenou s lovem harpunou nebo vyzvedávání pokladů z hlubin.


Antické dovednosti a znalosti o potápění ve středověku zcela vymizely ze scény a teprve renesance opět zaklepala na dveře do podvodního světa. Zejména pak italský genius Leonardo da Vinci, který se kromě malířství a sochařství věnoval také nejrůznějším převratným vynálezům. Kolem roku 1500 navrhoval různé válečné stroje a jedním z jeho vynálezů byl i propracovaný potápěčský oblek, s jehož pomocí měli být nepřátelští obléhatelé vystaveni těžkým útokům z moře.

Kolem roku 1535 sestrojil Guglielmo de Lorena potápěčský zvon, s jehož pomocí strávil pod vodou celou hodinu. Stále se ale jednalo o velmi nebezpečné výpravy pod vodní hladinu, při kterých si odvážlivci sáhli na hranic fyziky a svých těl, protože o příjmu kyslíku se toho vědělo jen žalostně málo. Vývoj se ale nezastavil a na trh přicházela stále sofistikovanější zařízení.

Renesance

V době vědeckých a společenských otřesů pomohly potápěčské technice nové vědecké poznatky v oblasti chemie, fyziky a matematiky. Němec Otto von Guericke vynalezl průkopnický přístroj, který dokázal měřit okolní tlak, tedy dodnes používaný barometr. Při potápění se barometr používá dvěma způsoby: jako manometr pro indikaci tlaku v láhvi a jako hloubkoměr.

Brit Robert Boyle a Francouz Edme Mariotte vyvinuli vědeckou teorii vztahů mezi objemem a tlakem plynu, která se dodnes uplatňuje v Boyleově-Mariottově zákoně. Na konci 17. století představil Edmund Halley první potápěčský zvon s přívodem vzduchu. Byly vyvinuty kožené potápěčské obleky a potápěčské přilby a díky vynálezu vzduchové pumpy v roce 1771 se do těchto obleků pumpoval vzduch pomocí dlouhých, pružných hadic. Ke konci 18. století se potápěčská technologie dále rozvíjela, objevily se první mobilní kompresory a zařízení pro potápění s přilbami.

Vliv průmyslové revoluce

Éra průmyslové revoluce pokračovala ve vývoji předchozích staletí. Moderní výrobní procesy umožnily stále lepší zpracování kovů a významný pokrok zaznamenaly také přírodní vědy. Pro zajištění autonomního přívodu vzduchu v případě výpadku vnějšího přívodu vzduchu byly vyvíjeny předchůdci moderního potápěčského vybavení. Z potápěčských zvonů se staly tzv. kesony (francouzsky „krabice“), podle kterých byla pojmenována kesonová nemoc (dekompresní nemoc).

Zkoušeli jste se potápět?

info Hlasování bylo ukončeno.
Ano Hlasů: 7
Ne Hlasů: 1
Hlasovalo: 8

Nové objevy

Svůj otisk ve světě potápění zanechal dokonce kouzelník a mistr úniků Harry Houdini. Ve svých představeních býval často uvězněn pod vodou. A že byl neuvěřitelně vynalézavý, tak v roce 1921 vynalezl potápěčský oblek, ze kterého bylo možné se snadno svléknout. Díky tomu se potápěči mohli v případě nouze rychle osvobodit ze svých obleků, což jim mnohdy zachránilo život.

S vynálezem plastů přišly další neuvěřitelné inovace, vynález moderních ploutví a potápěčských masek, ale i izolačních potápěčských obleků. Navíc průmyslová výroba přiblížila vybavení stále širšímu publiku. Což byl začátek sportovního potápění.

Vojenské cíle pod vodou

Potápění se ale stále více věnovala i armáda, byly použity první vojenské ponorky, které dodnes patří mezi nejdůležitější strategické systémy zbraní v moderních válkách. Americká armáda již ve 30. letech 20. století experimentovala s různými směsmi plynů a vyvinula z nich trimix – směs kyslíku, dusíku a helia, která se dodnes používá při hloubkovém potápění.

Historie potápění v kostce.

Zdroj: Youtube

Moderní rytíři hlubin

Ve 40. letech 20. století se potápění stalo ještě dostupnějším díky genialitě Emila Gangnana a Jacquese Cousteaua. Jmenovaní pánové společně vynalezli první moderní regulátor a vylepšili potápěčský oblek. Svůj regulátor pojmenovali Aqua-Lung a zcela změnili dosavadní svět potápění. V 70. letech 20. století nastala éra prvních potápěčských žaketů a od roku 1980 vedl rozvoj digitální technologie k představení prvního digitálního potápěčského počítače.

Těžko si dnes dokážeme představit, jak se musel cítit první člověk, který použil potápěčský zvon, kovovou potápěčskou helmu nebo se potopil pod hladinu vody jen s gumovou hadičkou v puse. Výraz stateční muži je v t

Související články