Malebné německé městečko nabízí v překrásných kulisách historických budov jedinečnou atmosféru, nevídaný klid i pestré kulturní a sportovní vyžití, přesto je turisty téměř neobjevené.
Krátce k historii
Hospodářský rozkvět zažilo Görlitz, ležící dnes přímo na německo-polské hranici, díky soukeníkům v 15. století. V této době byly postaveny nádherné pozdně gotické a renesanční domy, které později doplnily velkolepé barokní stavby s krásnými portály.
Doteky historie na každém kroku
Druhou světovou válku přežilo Görlitz téměř bez úhony. A plány soudruhů z NDR z konce 80. let 20. století na demolici starého města se naštěstí nestihly neuskutečnit. V některých místech již byly vyvrtány díry na výbušniny, ale pak NDR přestala existovat. Görlitz se tak dvakrát podařilo přežít a dnes díky rozsáhlé renovaci září nevídanou krásou. Se svými 4 000 památkami je dnes největší plošnou památkou v Německu.
Tajemný dárce
Návrat k původní kráse si město mohlo dovolit také díky tajemnému dárci, jehož identita je dodnes neznámá, který od roku 1995 do roku 2016, tedy po dobu 21 let, městu každý rok věnoval 1 milion DM a později půl milionu eur.
Umělecky malované a zdobené fasády domů v historickém starém městě s tisíci památkami z pěti století okouzlí snad každého návštěvníka. Za slunného dne vykouzlí barvy italský šarm a architektonické detaily a dekorace na renesančních portálech vzbudí fantazii. Kromě nesčetných kostelů a věží se zde nachází například secesní bývalý obchodní dům Centrum, jediný zachovaný obchodní dům v Německu z doby před první světovou válkou.
Na Horním rynku je v barokním domě č.29 balkón, ze kterého sledoval v roce 1813 přehlídku svého vojska při návratu z Ruska samotný Napoleon. Perlou Dolního rybku je pak dům č.8, nejstarší renesanční měšťanský dům v Německu z roku 1526.
Co takhle Görliwood?
Görlitz se svými nádhernými domy a ulicemi si oblíbili i filmaři z celého světa. Město si vysloužilo přezdívku Görliwood, protože se tu natáčeli třeba Hanebný pancharti Quentina Tarantina nebo Grandhotel Budapešť Wese Andersona. V místních turistických informacích si můžete objednat speciální prohlídku Görlitz coby filmového města nebo se vydat hledat filmové lokace na vlastní pěst s barevným letáčkem.
Aktivní odpočinek u jezera
Jen pár minut od historického centra Görlitz leží přírodní ráj, jezero Berzdorfer See s téměř tisíci hektary třpytivé vodní plochy a stezkou okolo jezera, po které se můžete v klidu procházet nebo se projíždět na kole. Stejně tak se můžete oddávat plavání, surfování, bruslení nebo plachtění, co hrdlo ráčí.
Řekněte sami, není to paráda?
Na kole ke klášteru
Stojí za to se projet po skvělé cyklostezce Odra-Nisa, třeba k cisterciáckému klášteru v Marienthalu, který založila v roce 1234 Kunhuta, manžela krále Václava II. Později byl přestavěn ve stylu českého baroka a ukrývá kromě jiného krásnou, dvouposchoďovou knihovnu.
„Pensionopolis“
Již v pruských dobách bylo Görlitz oblíbené coby sídlo státních zaměstnanců v důchodu ("Pensionopolis"), což se nyní opakuje. Do tohoto krásného, a především poklidného města se stěhuje mnoho seniorů, a to nejen kvůli nižším životním nákladům a nízkým nájmům. V každém případě se podařilo zastavit úbytek obyvatelstva jež nastal po znovusjednocení Německa zastavil.
Kultura a festivaly
Görlitz ale není ospalým městečkem pro důchodce, naopak město žije kulturou. Probíhá tu třeba Mezinárodní festival pouličního divadla ViaThea, který každý červenec promění ulice a náměstí v jeviště pro komedianty, akrobaty a pantomimy z celého světa. A poslední víkend v srpnu se v německé i polské straně města současně konají Staroměstské slavnosti a Jakuby Festival.