Vertikální džungle v Hamburku

Novou zelenou dominantou města Hamburk, v módní čtvrti St. Pauli, hned vedle stadionu Millerntor, se stal bunkr. Tedy vlastně hotel stejného jména, vybudovaný na 38 metrů vysokém historickém základu z betonového bloku z druhé světové války.

Mohutný betonový blok býval za druhé světové války takzvaný výškový bunkr. Kolos postavený v letech 1942 až 1944 nuceně nasazenými, byl během posledních pěti letech přestavěn a pomocí nemalých nákladů rozšířen. Hotelové pokoje jsou umístěny v pěti nově vybudovaných patrech na samotném bunkru a každý může nabídnout jedinečný výhled na panorama Hamburku.

Pýchou nově vybudovaného hotelového komplexu je prostorná, a především zelení bující střešní terasa. Fasáda celého komplexu má být jednoho dne zelená téměř celá, již nyní je osázená 4 700 rostlinami různých druhů. Terasa s kavárnou je volně přístupná po horské stezce vinoucí se vně budovy.

Vojenská stavba byla součástí sítě tvořené dalšími sedmi podobnými zařízeními po celém Německu. Bunkry měly ztížit přelety nebo útok formací nepřátelských bombardérů a sloužily také jako úkryt. Pod ochranou metr silných betonových zdí se zde mohlo skrýt 25 000 obyvatel Hamburku. Dnes by zelený hotel měl přispět ke zlepšení ovzduší ve městě a z nehezké betonové stavby s pohnutou historií udělat místo radosti a setkávání.

Betonové monstrum Prora na ostrově Rujána mělo podle původních plánů nacistů sloužit jako přímořské letovisko pro 20 000 občanů Třetí říše. Památkově chráněné budovy dlouho chátraly – nyní ale zase chytají druhý dech.

Kolos na Rujáně

Tato bezesporu nejdelší stavba nacionálních socialistů měří čtyři a půl kilometru. Základní kámen byl položen v květnu 1936 a jedná se o jeden z mála monumentálních projektů nacionálních socialistů, který byl alespoň částečně realizován. Komplex u Baltského moře navržený architektem Clemensem Klotzem byl dokonce oceněn Velkou cenou na Světové výstavě v Paříži v roce 1937.

Moře ve Vídni

Betonové připomínky historie ovšem nejsou jen v Německu. Například ve Vídni lze v bývalé protiletadlové věži z druhé světové války narazit na žraloky. Od roku 1957 zde sídlí Haus des Meeres neboli Dům moře, zcela mimořádné veřejné akvárium.

Rujánský kolos se nachází pouhých 150 metrů od pláže, každý z jeho osmi bloků (původně jich bylo v plánu dokonce devět), je dlouhý 550 metrů a má šest pater. Dokončeno mělo být 10 000 pokojů o rozměrech 2,5 x 5 metrů a podle dnešních standardů s velmi jednoduchým vybavením: dvě postele, jedno posezení, skříň a umyvadlo, sociální zařízení byla na schodištích bloků. V té době byly náklady na projekt odhadovány na přibližně 237 milionů říšských marek, což by dnes odpovídalo asi 850 milionům eur.

Druhá světová válka ale udělala rekreačním plánům konec. V roce 1939 byla dokončena pouze hrubá stavba, stavební práce byly zastaveny a stavba místo toho používána jako výcvikové zařízení pro letectvo. V roce 1943 sloužilo jako náhradní ubikace pro vybombardované obyvatele Hamburku, pak přišla vojenská nemocnice a ke konci války zde našli útočiště uprchlíci z bývalých východních území.

Podívejte se, jak zajímavé zákoutí v Hamburku najdete.

Zdroj: Youtube

Rudá armáda se v roce 1945 pokusila objekt vyhodit do povětří, ale když se jí podařilo jen poškodit části severního křídla, tak se sem nastěhovala a objekt využívala do roku 1953, po jejím odchodu přišli vojáci lidové armády NDR. Po znovusjednocení Německa v roce 1990 převzala zařízení Spolková armáda, ta ale Proru opustila v roce 1992. Rok poté byl areál zpřístupněn veřejnosti a v roce 1994 zapsán pod památkovou ochranu.
Pak obří objekt léta živořil a byl využíván různými způsoby, iniciativy se chopily soukromé osoby a založily Muzejní míli Prora, která zahrnovala muzea, kavárny, galerie a výstavy, v budovách sídlí také Dokumentační středisko Prora. Vzniklo tu i několik bytových domů a apartmánů. Zvrat přišel v roce 2003, kdy se na Rujáně konalo setkání mládeže "Prora03", na které přijelo asi 15 000 mladých lidí. Vznikla myšlenka přestavět ruiny na ubytovnu pro mládež, otevřena byla v roce 2011 a se 100 pokoji a 400 lůžky je nejdelší ubytovnou na světě.

Související články