Čtvrtek 24. října 1901
Byl to spíš čin ze zoufalství než z hrdinství. V den svých 63 narozenin byla Annie Edson Taylor už poněkud uvláčená životem. Potřebovala peníze a rozhodla se vsadit vše na jednu kartu, kterou měla, buď jí vynese slávu nebo smrt. Nikdo jiný před tím tak hazardérský kousek nepodnikl.
Ve čtvrtek 24. října 1901 vlezla spolu s polštářem ve tvaru srdce, malou matrací a kovadlinou vážící 100 – 200 liber (odhady se liší) do 146 cm velkého dubového sudu. Kovadlina měla plovoucí sud zatížit a držet ve stabilní poloze, aby se během své plavby netočil. Učitelka z Bay City v Michiganu neměla žádné předchozí zkušenosti s extrémními výkony.
Těžko říct, jaký to byl pocit, když se za ní zaklaplo víko, které bylo přišroubováno a ona se ocitla v temnotě, plující směrem k hraně vodopádu. Sud měl uprostřed 86 centimetrů a byl vyztužen sedmi železnými obručemi. Plavba a pád Svou cestu začala ze severní strany Grass Island, těsně u americké strany řeky Niagara a proti proudu od Goat Island.
To už by nikdo neměl dělat
Annie Edson Taylor poté, co splula Niagarské vodopády v sudu
„Měla na sobě dlouhé černé šaty a květovaný klobouk,“ píše server Niagara Falls Info na stránce věnované tomuto historickému výkonu. Bylo těsně po čtvrté odpolední, když se sud vydal na cestu a dolů přepadl na kanadské straně v místech zvaných Horseshoe Falls. Paní Taylorová nejen, že přežila, ale dokonce nebyla ani nijak zásadně zraněná.
Podívejte se na krásu Niagarských vodopádů.
Pokud jste očekávali zlomeniny nebo nějaké vnitřní zranění, budete zklamáni. V sudu byla zhruba 35 minut a po vytažení záchranáři konstatovali, že má jen modřiny, oděrky a drobné řezné rány. Annie Edson Taylorová se tedy slavnou stala, nicméně ani jí se nevyhnula lidská chamtivost. Spolu se svým sudem se živila pózováním pro fotografy a stala se svým způsobem celebritou. Ovšem její manažer změnil směr jejího vystupování. Prostě sud ukradl. „Většinu svého jmění ztratila při najímání soukromých detektivů, aby našli svůj sud poté, co s ním zmizel její manažer,“ dodává střípek do historie Niagara Falls Info.
Niagarské vodopády
Niagarské vodopády z americké strany
Niagarské vodopády je souhrnné označení pro celkem tři sousedící vodopády na řece Niagara, která vytéká z Erijského jezera a vtéká do jezera Ontario. Největší a nejznámější z nich, Horseshoe Falls, dosahuje výšky 52 metrů. Převážná část Podkovy se nachází na území kanadské provincie Ontario. Druhý, menší American Falls a třetí, nejmenší Bridal Veil Falls, leží na území amerického státu New York. Vodopády se začaly se formovat na konci doby ledové zhruba před 12 500 lety. Prudký proud eroduje jejich hranu a vodopád se tak posunuje proti proudu. Ve vysokých průtocích jimi protéká až tři miliony litrů za sekundu, jsou tedy vodnatější, než kterýkoli jiný americký vodopád. Ponorný bazének je hluboký 35 m.
Lépe z Kanady než z USA
Turisté dávají přednost zážitkům u Niagarských vodopádů z jejich kanadské strany (vodopády leží na hranici mezi USA a Kanadou). Ovšem pokud čekáte nějakou romantiku, budete zklamáni. Tak obří atrakce se logicky musela proměnit v obří byznys. Movitější klienti si zaplatí let vrtulníkem nad masou hřmící vody, ti méně movití plavbu lodí pod vodopády, část návštěvníků se spokojí s pouhým pohledem. I ten je ale skutečným zážitkem.
Podle sbírky fotografií různých plavidel, na kterých se dobrodruzi snažili vodopády zdolat, nepadla slova Annie E. Taylor o tom, že by něco podobného nikdo neměl zažít, na úrodnou půdu. Oběvilo se několik podobných šílenců, kteří se rozhodli ji napodobit. Naštěstí se téměř všichni ze 14 milionů návštěvníků, kteří každoročně Niagarské vodopády navštíví, vrátí bez zranění. Maximálně jsou trochu promočení.