Když vše půjde hladce, bude mise u planetky v hlavním pásmu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem v roce 2029. 16 Psyche je naprosto mimořádná. Už svým tvarem, protože vypadá jako brambora. Ale hlavně svým obsahem. Většina planetek, které známe, jsou z kamene a ledu, 16 Psyche nikoli. Je z křemičitanu a kovů, které podle odhadů NASA tvoří 30 až 60% planetky.
Planetka vzácných kovů
Web Unilad.com se pustil do velmi zajímavé hypotézy, když vypočítal, že teoreticky má planetka obrovskou peněžní hodnotu. Mezi její prvky totiž patří extrémně drahá platina a palladium, které jsou na naší Zemi nezbytné pro automobily a elektroniku.
Mohla by také obsahovat nikl-železné jádro, které je jedním ze stavebních kamenů naší sluneční soustavy. Kolem slunce obíhá hned devět asteroidů bohatých na kovy, ale 16 Psyche je daleko největší, proto tam NASA míří.
Svět plný dolarových miliardářů
A teď ještě k hypotéze Unilad. Pokud by totiž mohla být 16 Psyche přivezena na Zemi, rozřezána a rozdělena všem obyvatelům, všichni by se mohli stát miliardáři. Podívejme se, co by se stalo, kdyby materiály asteroidu skutečně měly hodnotu 100 000 kvadrilionů dolarů a toto bohatství by bylo rozděleno mezi každého žijícího člověka. Jsou to úplná fantasmagorická čísla. V roce 2023 žilo na Zemi asi 8,025 miliardy lidí. Takže vydělením 100 000 kvadrilionů dolarů naší populací by každému z nás zůstalo celkem skoro 1,25 miliardy USD.
Elon Musk stále první
Zajímavý je i druhý aspekt, který ukazuje, jak bohatí lidé dnes mezi námi žijí. I když bychom všichni měli na kontě neuvěřitelnou sumu 1,25 miliardy dolarů, stále bychom nebyli dost bohatí, jako ti úplně nejbohatší. Například Elon Musk, nejbohatší muž světa, zakladatel SpaceX Elon Musk, by byl stále 250krát bohatší než my všichni. Jeho čisté jmění je ve skutečnosti 250krát vyšší než podíl z planetky - 313,9 miliardy dolarů.
Ještě že něco takového nepřichází v úvahu a nelze to prakticky realizovat. Zdánlivě skvělý scénář by totiž úplně zničil zemskou ekonomiku, a planeta by se pravděpodobně propadla do naprostého chaosu.
Jak planety vznikají
NASA se však zdaleka nechystá na 16 Psyche zkoumat jen drahé kovy, ale dozvědět se hlavně více o planetárních jádrech a o tom, jak planety vznikají. Jeden z nejzajímavějších objektů v hlavním pásu asteroidů je třikrát dále od Slunce než Země. Pokud by byl rozpůlen vodorovně na rovníku – představte si zmáčknutý ovál – měřil by 280 kilometrů napříč v nejširším bodě a byl by 232 kilometrů dlouhý. Jeho plocha je 165 800 čtverečních kilometrů.
NASA 3D model Psyche
Složení planetky bylo určeno radarovými pozorováními a měřením její tepelné setrvačnosti - jak rychle objekt získá nebo znovu vyzařuje teplo. Kombinací radarových a optických pozorování vědci vytvořili v NASA 3D model Psyche, který ukazuje důkazy o dvou kráterovitých prohlubních. To naznačuje, že existují významné rozdíly v obsahu kovu a barvě asteroidu na jeho povrchu. Jenže dokud mise NASA Psyche planetku poprvé neuvidí zblízka, nebudeme stejně vědět, jak ve skutečnosti vypadá.
Jak Psyche dostala své jméno
Psyché objevil italský astronom Annibale de Gasparis 17. března 1852. Pojmenoval planetku po Psyché, řecké bohyni duše, která se narodila smrtelná a provdala se za Erose (římského Amora), boha Lásky. A protože se jednalo o 16. objevenou planetku, je někdy označován jako 16. Psyche.
Psyche ví, jak vzniklo jádro Země
Vědci se domnívají, že Psyche může sestávat z významného množství kovu z jádra planetesimály, jednoho ze stavebních kamenů naší sluneční soustavy (jsou to malá kamenná nebo ledová tělesa o velikosti jednotek km, o nichž se předpokládá, že dala vznik sluneční soustavě). Planetka s největší pravděpodobností přežila několik násilných kolizí typu hit-and-run, běžných při formování sluneční soustavy. Může tedy říci, jak vzniklo jádro Země a jádra ostatních planet.
Mise NASA Psyche
Psyche trvá asi pět pozemských let, než dokončí jeden oběh slunce, ale otočit se jednou kolem své osy (den Psyché) zvládne za čtyři hodiny a něco.
Mise NASA Psyche cestuje k asteroidu pomocí solárně-elektrického (nízkého tahu) pohonu po průletu Marsem a pomocí gravitace. Jakmile bude kosmická loď na oběžné dráze, bude mapovat a studovat Psyche pomocí multispektrálního zobrazovače, gama a neutronového spektrometru, magnetometru a rádiového přístroje (pro měření gravitace). Cílem mise je mimo jiné zjistit, zda je Psyche skutečně jádrem už zmíněné planetesimály.