Místo, kde nic neexistuje

Welwitchie podivná

Welwitschie podivná (Welwitschia mirabilis) je vytrvalá stálezelená rostlina. Je jediným žijícím zástupcem rodu. Je pojmenovaná po svém objeviteli, jímž byl rakouský průzkumník, botanik, cestovatel a lékař Friedrich Welwitsch (1806–1872), který ji nalezl v roce 1859 při svých výzkumných cestách pro portugalskou vládu po jižní Angole.
Zdroj Wikipedie

Namibskou poušť najdete podél jihozápadního pobřeží Afriky. Jde o jednu z nejstarších, možná úplně nejstarší, poušť světa. Její existence, odhadovaná na více než 55 milionů let, je živým dokladem zemské dynamiky a přizpůsobivosti života v extrémních podmínkách. Namib, odvozený z namašského slova znamenajícího „místo, kde nic neexistuje“. I když to tak nevypadá, tak i tady můžete sledovat život, byť v jedné z jeho nejextrémnějších podob. Nejde jen o jedovaté tvory, jako jsou štíři či hadi, ale i extrémně přizpůsobené rostliny. Ne nadarmo má welwitschie ve svém druhovém jménu slovo podivná. Na druhou stranu tady můžeme velmi vzácně vidět i savce, jako je přímorožec africký, prapodivný hrabáč kapský nebo nejbližší příbuzný slonů daman. Zdejší mrtvé stromy patří mezi ikonická místa a pro milovníky přírodní fotografie jde o téměř povinnou zastávku. Dlouhé stíny stromů vykreslené podvečerním nebo čerstvě vycházejícím sluncem nemohou chybět na žádném kalendáři, který se tématice Namíbie věnuje.

Sci-fi

Pokud je nějaké místo ideální pro natáčení sci-fi nebo dobrodružných dramatů, tak je to bezesporu namibská poušť. Nevěříte? Let Fénixe, Generation Kill nebo Vesmírná Odysea od Stanley Kubricka jsou toho důkazem. Spitzkoppe nazývaný „namibijský Matterhorn“ je jedním z nejpozoruhodnějších turistických cílů a není divu, že Kubrick tady umístil část děje filosoficky laděné filmové opery, která spojuje evoluci a smysl existence lidstva. Ve filmovém příběhu je člověk konfrontován se zlověstným a mlčícím symbolem mimozemského života. Zatímco u Kubricka jde o sci-fi, Generation Kill je příběh amerických vojáků nasazených v Bagdádu, ale nátáčených kromě Mosambiku a Jižní Afriky i v Namibii.

Podívejte se na namibskou poušť pohledem z dronu.

Zdroj: Youtube

Parabuthus villosus

Měří až 18 cm, dokáže ulovit ještěrku nebo drobného hlodavce a aktivní je za soumraku nebo svítání. „Přestože jed tohoto štíra může být pro člověka nebezpečný, smrtelné případy jsou vzácné. V případě bodnutí tímto štírem je nutné vždy vyhledat lékařskou pomoc, aby bylo zajištěno řádné ošetření a péče,“ upozorňuje na svých stránkách Agama Lodge. Tento druh je jen jedním ze štírů, na které můžete v namibské poušti narazit. V naprosté většině případů jak štíři, tak hadi mají tendenci se člověku spíše vyhnout. Obě skupiny živočichů reagují na otřesy, takže turistu zmerčí mnohem dříve, než on je. Pravděpodobnost setkání je minimální. Tedy pokud nejste jejich fanda, který v podvečer obrací kameny a cíleně je hledá.

Zdroje: Agamalodge, Brian John Huntley: Ecology of Anglola, national-parks.org