Kam na ně
Prozradíme vám adresu, kde můžete hledat atraktivní, asi centimetr velké, oranžově zbarvené žabky pralesničky druhu Oophaga pumilio. Red Frog Beach, Bastimentos, region Bocas del Toro, Panama. To je téměř přesná adresa. Slovíčko téměř je na místě, protože Pláž červených žab na pralesničky skutečně odkazuje. Jenže ve skutečnosti je přímo na pláži nenajdete. To dá rozum, žáby přece nemají rády příliš slunce a už vůbec ne slanou vodu, na kterou jsou citlivé. Jenže všechny ukazatele vedou právě tam.
Podívejte se, v jakém prostředí pralesnička drobná žije.
Pokud jste dorazili až na pláž, nebuďte zklamaní. Desítky žabek se skrývají v lese za vámi. Stačí, když objevíte jednu. Najednou přesně víte, co hledáte a začnou se objevovat. Prvních deset minut jsme se Světlanou bloudili po lese a pomalu se smiřovali s tím, že pověst o tom, kolik jich tady je, lhala. Jenže pak na nás vykoukla první. A hned další a další… a najednou to vypadalo, jako že jsou všude kolem nás. A opravdu byly.
Šípová žabka
Pralesnička drobná (Oophaga pumilio, dříve Dendrobates pumilio) je skutečně drobná, v dospělosti dorůstá maximálně do velikosti 2,5 cm, ale většinou bývá menší. Její pojmenování „šípová žába“ pochází z využití jejích toxinů.
Pralesnička drobná je totiž považována za nejjedovatější z pralesniček a jejího jedu využívali indiáni k napouštění svých šípů. Nejprve žabku bolestivě trápili mučením nad ohněm či propichováním, aby v sebeobraně vypustila skrz kůži jed. Tím posléze natírali hroty šípů. V roce 1857 popsal pralesničku drobnou německý zoolog Eduard Oscar Schmidt.
Pokud budete chovat pralesničky v našich podmínkách, a nejedna česká zoologická zahrada je skutečně má, tak žabky svou toxicitu ztrácejí. Nejspíše to bude tím, že u nás se živí cvrčky a octomilkami, zatímco v pralese mají k dispozici mnohem pestřejší paletu bezobratlých, z nichž mnozí jedovaté alkaloidy buď přímo obsahují, nebo v sobě mají látky, z nichž si žabky dokáží jed vyrobit.
Jasně zbarvené jedovaté žáby z čeledi Dendrobatidae obsahují chemickou obranu proti predátorům na bázi alkaloidů. Jasné zbarvení těchto žab je obecně považováno za nápadný signál pro všechny případné predátory. Dokonce se tato hypotéza povedla otestovat i praxi. Vědci rozmístili stejně velké, ale různě zbarvené (nápadně oranžovo – červené a nenápadně hnědé) v rámci terénního experimentu v místě jejich přirozeného výskytu u biologické stanice La Selva v Kostarice.
Džínová varianta
Oophaga pumilio - džínová varianta
Za „džínovou variantu“ se považuje pralesnička drobná s modře zbarvenýma nohama. Opravdu to vypadá, jako kdyby jí někdo navlékl miniaturní jeansy. V Red Frog Beach jsou žabky zbarvené bez modrých nohou.
„K vyhodnocení míry přirozené predace v závislosti na barvě jsme použili plastelínové modely žab. Míra predace hnědých modelů byla téměř dvakrát vyšší než u červených modelů, což naznačuje, že predátoři se vyhýbají jasně zbarveným modelům žab. Většinu útoků na modely tvořili ptáci,“ píší autoři studie 28 December 2007 Experimental Evidence for Aposematism in the Dendrobatid Poison Frog Oophaga pumilio.