Letošní rok soutěže Survivor Česko & Slovensko se opět koná v Dominikánské republice na karibském ostrově Hispaniola. Bílé pláže, křišťálové moře, korálové útesy a hřejivé slunce - Karibik je synonymem plážového povalování a je těžké si představit, že by zde někdo mohl svádět skutečný boj o přežití. Karibik může být rájem i peklem zároveň. Odvrácenou stranou ráje na Dominikáně je zbídačené Haiti ležící na západní straně téhož ostrova. Haitská vláda včera vyhlásila na několik dní výjimečný stav, neboť ozbrojené gangy vtrhly do věznice v hlavním městě Port-au-Prince a osvobodily na čtyři tisíce mužů. Násilnosti pokračovaly i dnes, když se ozbrojení zločinci pokusili získat pod svou kontrolu mezinárodní letiště. Haiti obchází zmar a smrt, lepší zítřky jsou v nedohlednu. Na dominikánské straně se už staví plot, aby se zamezilo přílivu haitských uprchlíků, které podle vyjádření dominikánského prezidenta země přijímat nebude.

Sousedské vztahy

V lednu 2024 podle serveru globalfinance.com bylo Haiti 24. nejchudší zemí na planetě a úplně nejchudší na obou Amerikách, oproti tomu Dominikánská republika byla 71. nejbohatší zemí. Jak je to možné? Kořeny hledejme v koloniální minulosti. Na ostrově započala kolonizace v den, kdy v celé Americe, protože to bylo právě na Hispaniole, kde roku 1492 přistál Kryštof Kolumbus a od té doby ostrov náležel španělské koruně. Tak to vydrželo přes 150 let, než si Francie ukradla kousek španělské kolonie pro sebe a dva konce ostrova se vyvíjely opačným směrem.
Haiti pod mocí bohaté Francie jako kolonie bohatlo, přiváželi se otroci a vyváželo se velké množství materiálů, až tamější obyvatelé získali touhu po samostatnosti a od Francie se odtrhli. Vzbouřená kolonie ovšem neslavila mnoho úspěchů, suverénní státy s ní nechtěly obchodovat a oblast nynějšího Haiti začala pozvolna prohlubovat svůj astronomický dluh. Dominikánská část pod vlivem tehdy chudnoucího Španělska neměla dostatek prostředků a dlouhou dobu zůstala závislá buď na Španělech, Francouzích nebo Haiťanech. Nedocházelo k povstaleckým potyčkám, když se konečně v 19. století Dominikána osamostatnila, začala země s čistým štítem.

Nejstarší univerzita ,,Nového světa"

Univerzita Autonomous University, která se nalézá v hlavním městě Dominikánské republiky, se může pyšnit dlouholetou tradicí a historií. Její kořeny sahají až do 16. století, kdy byla roku 1518 založena v Santo Domingo všeobecná studia. V té době se stále ještě nejednalo o univerzitu, ,,povýšení" přišlo 28. října 1538 a stala se tak první univerzitou ,,Nového světa", kolonizované Ameriky. Svým studentům nabízela nejmodernější přístupy i architektu oboje inspirované v madridské univerzitě a čtyři fakulty - lékařskou, právnickou, teologickou a uměleckou.

Salto de la Jalda

V dominikánské části Hispanioly se také nachází nejvyšší vodopád karibských ostrovů, Salto de la Jalda, měřící přes 120 metrů.

Zdroj: Youtube

Perly Karibiku

Ostrov Hispaniola je unikátním nalezištěm modrého polodrahokamu Larimaru, který se také označuje jako Delfíní kámen. Je znám od roku 1916, ale těžit se začal až po roce 1974, kdy byl ,,znovuobjeven”.

Pohádkové pláže s drinkem v ruce

Bělostné pobřeží Dominikánské republiky je obsypáno malými ostrůvky, které ztělesňují ráji na zemi. Takovým je i ostrov Saona, kde si můžete vychutnat teplou vodu po pás a k tomu usrkávat tropický koktejl.

Na stejné vlně s keporkaky

Z pobřeží Dominikánské republiky, jmenovitě v zálivu Samaná, je možné také pozorovat keporkaky, kteří se po době strávené v chladných vodách severní polokoule potřebují ohřát. Samanský záliv je místem narození 85 % keporkaků severního Atlantiku a v zálivu se vyskytují od ledna do března. Velmi unikátní místo k pozorování velryb se nachází nedaleko - Silver Bank, severně od Hispanioly - je to jedno ze dvou míst na celé planetě, kde se můžete oddávat pozorování přímo z hlubin oceánu. Záběry z takového pozorování uvidíte na videu.

Zdroj: Youtube

Ještě jednou - Haiti

Dominikánsko-haitské vztahy jsou dlouhodobě napjaté, situaci nepomohla ani 22 let trvající okupace Dominikánské republiky, kterou Haiti započalo roku 1822. Během té doby stihli okupanti přetrhat vztahy s katolickým Římem, svrhnout vládnoucí třídu a skoncovat se všemi evropskými tradicemi. Ke konfliktu došlo i v loňském roce, kdy se vlády dokonce rozhodly uzavřít hranice.

Zdroj: Youtube

Zdroje: univerzita, larimar, velryby, britannia.com