Kdejaká česká domácnost nebo kancelář má doma nějakou begónii. I pro naprostého laika jde o kytku, která, krom zálivky a polostínu, toho vlastně moc nepotřebuje. Osobní zkušenost praví, že klidně můžu zapomenout na rady o pravidelném hnojení.

Naše domácí Begonia erthrophylla už několik let bez problémů prosperuje na pouhé zálivce vodou ze studánky. A pravidelně kvete. Jedná se o jednoho z nejstarších kříženců, kterého vytvořili v Německu v roce 1845 jednoduše tak, že zkřížili dva druhy. Konkrétně Begonia hydrocotylifolia a Begonia manicata.

V pralesním přítmí

Pokud se vydáte do Panamy, do jakéhokoli pralesa, na begónie narazíte téměř určitě. Kromě toho, že rostou za okny a v parcích, tak je můžete v přírodě vidět i v bezprostředním okolí hlavního města, v přírodním parku Metropolitan natural park.

Latina není důležitá

Z výše uvedeného vyplývá, že begónie jsou rostliny náchylné ke snadnému křížení. Opusťme svět odborných názvů, stačí, když begónii jako takovou poznáte. Často se jedná o rostliny ozdobené listem s křehkými, lámavými stonky. Pražská botanická zahrada udává, že begónií je 1500 – 1800 druhů, ostatně ona sama jich má ve sbírkách kolem 230.

Stačí získat jen základní zkušenost s jejich „nakoukáním“, tedy zapamatovat si, jak taková begónie vypadá, a nebudete zklamáni. Zato překvapeni možná ano, protože zatímco z českých květináčů je známe jako „ukázněné“ rostlinky, v pralese to mohou být i několikametrové keře. Tak se nenechte zaskočit. Hledejte je v zástinu, pod stromy, často rostou podél cest a pěšin. Mluvíme-li o lovu, tak rozhodně nemáme na mysli pašování rostlin. Spíše lovy beze zbraní, s foťákem nebo telefonem.

Tohle všechno jsou begonie.

Zdroj: Youtube

Proč jsou vlastně tak populární?

Begónie jsou běžné pokojovky. Ale proč? Že by to bylo Že by to bylo snadnou péčí o ně?? Nebo tím, že mají krásné listy, takže nemusí kvést, aby bylo co obdivovat? Druh Begonia lyman-smithii, na který nenarazíte v Panamě, ale v Mexiku, má rub listů sytě červený.

Máte doma begónie

info Hlasování bylo ukončeno.
Ano 3
Ne 0
Hlasovalo: 3

Syté barvy a krásná forma květů begónie, jejich nápadné olistění, volný růst a volně kvetoucí habitus jim dlouhodobě zajišťují místo mezi oblíbenými zahradními květinami. V průběhu roku není týden, aby některé druhy a odrůdy v chladném a teplém skleníku nekvetly. Snadné množení všech druhů begónií jim pomohlo získat jejich popularitu. Begónii lze pěstovat ze semen, množit vegetativně a některé druhy tvoří hlízu, kterou lze skladovat na zimní období v bezmrazých podmínkách.

Pro vegetativní množení lze použít řízky, listy nebo části listů, které snadno zakořeňují ve vlhkých podmínkách. Kromě toho, že se snadno množí, jsou obvykle velmi plodné v kvetení a kvetou ve všech barvách přes červenou, šarlatovou a růžovou, žlutou a bílou a dělají velkolepou show po všechna roční období,“ píše botanička Trine Hvoslef-Eide v jedné ze svých prací. Dost možná, že právě odpověděla na otázku, proč jsou begónie tak přitažlivé.

Zbývá otázka, proč se při výletu do panamské přírody koukat právě po begóniích? Odpověď je jednoduchá. Neuletí jako kolibřík, mnohé druhy nejsou vzácné, a alespoň uvidíte, jaké prostředí je jim vlastní. A fotkou se můžete pochlubit přátelům. Oni sice mají begónie doma nejspíš taky, ale tahle je z „divočiny“. Nikomu nemusíte říkat, že rostla u cesty.