Místo, které se dvakrát denně stane ostrovem, je prošpikováno dramatickou historií. Ruiny kláštera připomínají kulisy z filmů o Robinu Hoodovi a na skále se tyčící hrad dokresluje vskutku středověkou atmosféru. Místo se běžně nazývá Holy Island - Svatý ostrov.

Nekompromisní příliv

Ačkoli se kdejaký knižní průvodce o Lindisfarne vyjadřuje jako o ostrovu, je to pravda jen z poloviny. Jeden z nich praví: „Na přístupu na Holy Island je cosi hrozivého, když míjíte ztvrdlým škraloupem obalené tyče, které vyznačují chodníček na mokřině." Na místě pak zjistíte, že tyče tam sice jsou, ale mnohem pohodlnější je využít v době odlivu kvalitní asfaltovou silnici, na které není hrozivého vůbec nic. Snad jen to, že se dvakrát denně během přílivu stane mořským dnem.

Času je málo a voda stoupá


Vzdutá hladina na několik hodin odřízne Lindisfarne od pevniny a učiní z něj de facto ostrov. Tahle přírodní a naprosto pravidelná záležitost se stala malou turistickou atrakcí. Obchodníci na Lindisfarne pak vědí, že jim během přílivu zákazníci nikam neutečou.Nechoďte daleko, nezapomeňte, že se musíte dostat zpátky," křičí maminka na své ratolesti, které nadšeně capkají v prvních vlnách přelévajících se přes vyhřátou asfaltovou silnici. Tohle bezpečné dobrodružství jim rodiče dovolí, dokud je pod pomalu přibývající vrstvou vody vidět asfalt.

Podívejte se na časosběr postupu moře u Lindisfarne.

Zdroj: Youtube

Záchranné budky

Uprostřed cesty je na sloupcích umístěná budka s telefonem. Je docela možné, že by uprostřed uvízl někdo, kdo by měl v autě na pevnině léky, a bylo by potřeba zasáhnout. Ale protože časy přílivu i odlivu jsou tu všeobecně známé, lze návštěvu ostrova naplánovat přesně a bezpečně. Jen se nesmíte příliš zdržet procházkou na hrad, v místním muzeu či některé ze stylových restaurací. Zároveň je možné toulat se dunami, na nichž se rozkládá Lindisfarne National Nature Reserve – zdejší přírodní rezervace. Je více důvodů se na Lindisfarne zastavit. A krvavá historie tohoto krásného místa je pouze jedním z nich.

V dunách se vyskytuje několik národně významných rostlin, včetně 11 druhů orchidejí.

Lindisfarne National Nature Reserve, Natural England

Masakr na Lindisfarne

Zdejší opatství se proslavilo krvavým vikingským vítězstvím. Roku 793 vyplenili vikingové klášter a odstartovali éru plundrování Britských ostrovů. Sice se nejednalo o úplně první vikingský vpád na britskou půdu, nicméně toto přepadení se pro svou brutalitu (tak to viděli mniši) i úspěšnost (tak to viděli vikingští nájezdníci) zapsalo do dějin. „Pohanští“ severští nájezdníci nebrali v potaz řeči o křesťanském milosrdenství, zvláště, když měli požehnání svých severských bohů.

Je zvláštní, že se vikingové rozhodli 8. června roku 793 vylodit právě tady. Měli totiž mimořádné štěstí na kořist, kromě jiného ukořistili řadu sakrálních předmětů, včetně cenných pohárů a křížů. Rozhodně to pro ně nebyla svatokrádež. sloužících během církevních ceremoniálů. Podle dobové „Anglosaské kroniky“ se vikingský útok zuřivých bojovníků odehrál rychle a překvapivě. K pobřeží doplulo několik dlouhých lodí, ze kterých se vyrojili vyzbrojení válečníci. Neozbrojení mniši neměli šanci. Klášter byl vyrabován a následně vypálen. Jeho ruiny můžete obdivovat dodnes.