Mingun je vážným uchazečem o místo, které musíte vidět. Pokud máte tedy v Barmě víc času, než jen několik dnů na hlavní atrakce, nasedněte v Mandalay na loď a nechte se převézt do místa, které má hned několik nej.

Unikátní taxi


Místní vědí, kdy turisté přijíždějí, a navíc je loď z dálky vidět. Jakmile se začne blížit, do té doby ospalí stánkaři zpozorní, přerovnají zboží a místní taxikář přistaví svou „bryčku“ taženou volkem ke kotvišti. Je jasné, že doprava nebude o moc rychlejší než pěší chůze, ale nejde ani tak o rychlost jako o zážitek podobného typu, jako když se po Praze nechají turisté vozit koňským spřežením.

Zemětřesné trhliny

Největší lákadlo je nedokončená stúpa, jejíž stavba začala na sklonku 19. století. Původně měla být vysoká 150 metrů, což by ji činilo nejvyšší na světě, jenže zlověstná astrologova předpověď stavbu zastavila. Evidentně to bylo dobře, protože i v nedokončeném stavu ji poškodilo zemětřesení. Dodnes v jejich zdech můžete pozorovat trhliny. Představa, že by se dostavená obří stavba zřítila na hlavy věřících, by možná potvrdila astrologovu předpověď. I tak má stěna základy nedokončeného svatostánku přes 70 m dlouhé.

Cestovní agentury popisují Mingun jako „malebné městečko“, ale je to čím dál více „Disneyland“ pro turisty, podobně jako třeba zpoplatněná Zlatá ulička na Pražském hradě. Mimochodem je to jediná ulice v republice, do které se platí vstupné. Podobné je to i tady, vstupné sice neplatíte, ale dojde vám, že turistický ruch je hlavním zdrojem příjmů.

Takto vypadá nedostavěná pagoda

Zdroj: Youtube

Kremace na vzduchu a přitom pod střechou

Přiznám se, že mě nelákají davy turistů, byť většinou chci vidět podobné atrakce jako oni. Proto jsem se Mingunem toulal mimo hlavní proud, čímž jsem se vyhnul stánkařům a jejich někdy otravným nabídkám. Nabízet své zboží je jejich práce, jenže já opravdu nepotřeboval žádný suvenýr. Zato jsem mimo hlavní proud narazil na zvláštní otevřenou pec plnou popele a kostí.

Zprvu jsem si myslel, že se jedná o nějaké místo, kde si vesničané pořádají oslavy, podobně jako my například „pálíme čarodějnice“. Byl v něm ale zvláštní, neznámý a nepříjemný zápach. Ovšem, když jsem v popelu našel lidskou kyčelní kost, došlo mi, kde stojím. U veřejného krematoria. Na čtyřech sloupcích tam stála stříška, ale stěny chyběly, takže se lidský popel roznášel do okolí.

Pokud si chcete dopřát o zážitek víc, což platí zejména pro fotografy, tak kus za nedokončenou stupou je sněhobílá a nesmírně fotogenická pagoda Hsinbyume, zvaná také Mya Thein Tan. Byla vybudovaná roku 1912, je nádhernou ukázkou barmské sakrální architektury. Tady vytáhne telefon a vyfotí si ji i zatvrzelý odpůrce digitálních snímků. Její fotka se dokonce dostala na obálku prestižního papírového průvodce Barmou.

Pagoda Hsinbyume

V Rusku je větší, ale prasklý

Informační cedulky vás bezpečně navedou ke čtyři metry vysokému zvonu, který je uvnitř totálně popsaný jmény a vzkazy návštěvníků. Bodejť, uvnitř není na vandaly vidět. Je to největší zvon na světě. V Moskvě by sice tvrdili, že mají větší, a měli by pravdu. Jenže ten v Mingunu je nepoškozený (pokud nebudeme brát v úvahu malůvky uvnitř), zatímco ten moskevský je prasklý.

Iravádí

Samotnou atrakcí je i řeka Iravádí, po které jste z Mandalaye připluli. Jde totiž o důležitou dopravní tepnu, takže pokud se nebudete věnovat kolem pomalu ubíhající krajině, soustřeďte se na lodě. Jsou jich desítky typů. Jiné jsou výletní, jiné rybářské, další jsou uzpůsobeny na dopravu sypkého materiálu. Já jsem zaznamenal loď plně naloženou pneumatikami.

Související články