Na Blízkém východě je každé druhé město „nejstarším osídleným“ místem na Zemi. Není divu, pohybujeme se v oblasti, kde vzniklo zemědělství, to znamená, že se lidé museli usadit, aby mohli zasít a za čas sklidit. A jakmile se usadíte, začne kvést stabilní obchod a vznikat pevnější obydlí. Dům se nedá sbalit tak snadno jako stan či jurta.

Trh s kamennými rybami

Zhruba 30 kilometrů vzdušnou čarou severně od Bejrútu leží město, jehož název připomíná nejsvětější knihu křesťanů. Byblos. „Důkazy prvního osídlení se tu datují někam do devátého tisíciletí před naším letopočtem a přibližně od roku 5000 před naším letopočtem je město stále obydlené, což jej činí jedním z nejdéle souvisle obydlených měst světa,“ píše Jakub Kynčl na serveru Novinky.cz.

Od žraloků po krevety

Zdejší muzeum zkamenělých ryb nevystavuje jenom ryby, byť těch je tady opravdu hodně. V nedalekých vápencových vrstvách starých zhruba 100 milionů let, zkameněla část tehdejšího podvodního života. Abi Saad, zakladatel muzea na přednášce potvrdil, že nejvíce zkamenělin starých 100 milionů let se nachází v oblasti kolem Byblu (Hgula, Haqil a Al Nammoura), kde bylo objeveno více než 1 200 druhů, z nichž 400 bylo identifikováno.

Ve srovnání se Spojenými státy, kde bylo identifikováno pouze 29 druhů, jsou však libanonské rybí fosilie pokladem vysoké vědecké hodnoty. Abi Saad také uvádí, že Libanon má největší rozmanitost rybích fosilií na světě,“ potvrzuje na svých stránkách libanonská Notre Dame University. Jde o katolickou školu, takže to, že v ní přednášel paleontolog o evolučním vymírání druhohorních ryb je důkazem, že nejde o žádnou rigidní instituci.

Hgula, Haqil a Al Nammoura jsou celosvětově proslavené lokality. Zkušený lovec fosilií ví, že indikátorem přítomnosti rybích zkamenělin může být červeně nebo hnědě zbarvená vrstva horniny. Pak stačí jen šikovně ťuknout do vápence a může se vám prapředek dnešních ryb objevit v celé své kráse. Nebo taky ťuknete nešikovně, jako se se stalo autorovi tohoto textu, a z „jasné“ zkameněliny máte jen nepoužitelné kamení.

Video: Muzeum zkamenělých ryb

Zdroj: Youtube

Abi Saad rád vysvětlí, jak je možné, že zrovna tady je ráj fosilních ryb. Podle něj za to mohou splachy bahna do moře, které díky množství živin doly šanci bujet planktonu. Jenže nic nežije věčně a jejich následný úhyn a rozklad vyčerpal kyslík, který následně chyběl rybám. Výsledek takového umírání, tedy vlastně udušení, se dnes nachází ve formě zkamenělého bohatství. Slovo bohatství rozhodně není nadsázka. Díky nedalekým bohatým nalezištím fosilií se tady dá koupit zkamenělý život.

Někdo má radost z vlastního nálezu, jiný si chce odvézt suvenýr, ale najdou se i překupníci. Nedaleko nalezený Rhynchodercetis hakelensis, což je paprskoploutvý živočich, se na webu prodává za 1 500 Euro. Ovšem pokud se budete potulovat v bezprostředním okolí, nakoupit můžete mnohem levněji. První rybu prý našel jeho dědeček a prodal ji francouzskému vojákovi jako suvenýr. A tím objevil jejich ekonomický potenciál.

Zdroje:

Související články