Kvíz: Troufnete si na tyto morbidní otázky krvavého zeměpisu?

Podsvětí města Palermo sahá hlouběji než k mafii

Nebyli to pouze staří Egypťané, kteří se naučili uchovávat mrtvé mumifikací. Kromě Anglie je to z evropských národů také Itálie, která se mumifikování věnovala. Městečko Palermo, které je známo svým mafiánským podhoubím, tak stojí na ještě morbidnějších základech - více než 8 000 lidských těl a přes 1000 mumií plní katakomby kapucínského kláštera.

Klášter zde stojí již od roku 1534 a nejstarší pohřebný Silvestr da Gubbia se datuje k roku 1599. Na počátku byly prostory pohřebiště uchovány jen pro církevní bratry, ale když se rozneslo, jak zachovalí se nebožtíci v klášteře uchovávají, vzrostl o uložení pozůstatků v prostorách katakomb zájem i mezi civilními občany. Původní kapucíni toho pro uchování těl moc nepodnikali, zdá se, že prostředí a trocha péče stačilo

,,Předpokládá se, že zvláště suchá atmosféra umožnila přirozenou mumifikaci těl. Zpočátku kněží ukládali mrtvé na police a nechali je odkapat, dokud nebyli zcela vyčerpáni tělními tekutinami. O celý rok později byla vysušená mrtvola opláchnuta octem, než byla znovu oblečena do svých nejlepších šatů a poslána do správného pokoje, aby stála na věčnosti," je uvedeno v Atlas obscura.

Když však po chodbách kláštera začal kráčet i Alfredo Salafia, přístup se změnil. Alfredo se rozhodl mumifikování zasvětit celý svůj život a skutečně se nakonec i bez patřičného vzdělání a vybavení stal úspěšným. Za svůj život ošetřil přes 100 mrtvých a na svém kontě má i ,,spící krásku z Palerna." Tuto přezdívku si vysloužila jedna z posledních uložených do podzemních prostor a také jedna z nejmladších mumií - Rosalia Lombardo. Dvouletá dívka zemřela v pouhých dvou letech na zápal plic během roku 1920 a během posledních 104 let se jí zub času dotkl pramálo.

Zdroje: fbi.gov, brandysko.cz, goldengate.org, metro.co.uk, palermocatacombs.com, isladelasmunecas.com, atlasobscura.com, hrady.cz