Starodávné kohoutí zápasy, které lidskou společnost doprovázejí již přes několik tisíc let, se v „západní” společnosti chýlí ke konci. V téměř celé Evropě, Americe i Asii se pozvolna tato kdysi výhradně čínská kratochvíle zakazuje a legálně si na ně můžete vsadit jen na pár místech světa.

Právní kličky

Ale zvyky jsou zvyky a lidé své zvyky mají rádi. Když tomu dají punc tradice, tak si dokáží omluvit jejich zachování, i přes krutou podstatu činnosti. Pokud vás tedy někdy lákalo sledovat tvrdé a mnohdy až krvavé boje opeřenců, ale nemáte na to vycestovat na Filipíny, do Kolumbie nebo Mexika, stačí vyrazit do jižního Španělska, na Kanárské ostrovy nebo na sever Francie.

Právě pod značkou chránění pradávných tradic a kultury se na Kanárech i v Andalusii stále bojovní kohouti chovají a prodávají do států s legálními zápasy, a dokonce jsou organizovány zápasy i tady. „V trestním zákoníku neexistuje žádný výslovný zákaz týkající se kohoutích zápasů, takže existuje paradox, že zločin je stíhán v celém Španělsku, s výjimkou Andalusie a Kanárských ostrovů. Oba mají na tyto události právní krytí,“ vysvětluje právník Jorge Novella.

Na zápasy se zde, ale nesmí sázet, nesmí být vpuštění mladiství mladší 16 let a všechny chovné stanice i bojové arény musí být nahlášeny úřadům. Kohouti musí být chováni ve zdravých podmínká, kde mohou prosperovat a nebudou šířit nemoci, což bylo jedním z úskalí zápasů. Podobně to fungovalo i ve Spojených státech, kde ještě dlouho po zákaze v okolních zemích probíhaly zápasy v Novém Mexiku, Louisianě a Oklahomě, která byla nazývána hlavním městem kohoutích zápasů ve Spojených státech.

Související články

Zápasy se srdcem

Na španělském serveru laverdad.es si stěžují nadšenci kouhoutích zápasů z jiných koutů země: „Neučíme je bojovat. Boj si nesou v genech, je to jejich přirozenost a jejich instinkt. A právě to jim dodává velikost, ale zároveň je to v dnešní společnosti také zničí,“ vysvětluje „kohout” z Murcie, který „aby se vyhnul problémům“ raději nevyslovuje své jméno. „Zákazem dojde paradoxně k vymícení bojových plemen,“ dodává. Region Murcie je v těsném sousedství Andalusie a mnoho z jejích obyvatel se rozhodnutím o výlučnosti sousedů cítí pohoršeně.

Kde se bojuje legálně

Ve Spojeném království jsou zápasy kohoutů zakázány přibližně již od poloviny 19. století, v jiných zemích však souboje stále kvetou. Nadále zůstávají zápasy povoleny:

V Mexiku,  Peru,  Kolumbii, Dominikánské republice, částečně pak v Argentíně, Španělsku, Francii nebo na Filipínách. A v některých státech Asie jsou i přes zákazy zápasy tolerovány,  to platí například pro Indii, Bali v Indonésii nebo Thajsko.

Oproti tomu v Americe se v některých státech může trestat i za pouhé přihlížení zápasu, tyto absurdity jsou motivovány především faktem, že boje kohoutlů kvetou, i přes všemožné zákazy. Například i v tomto roce byly právě v Oklahomě odkryty obrovské pozemky na chov bojových kohoutů.

Dáváme jim tu nejlepší péči. Když je krmíme, dáváme jim dietu sportovce. Jogurt s medem, nakrájená mrkev, ovoce a zelenina, nebo kuličky veganského proteinu a přírodních vitamínů. Žádné prášky. Jedí lépe než my." Španělé jsou na své bojové plemena kohoutů velice hrdí, jde to vidět i na světové populaci. Většina zápasů se odehrává ve španělsky mluvících zemích, popřípadě zemích s historií španělské kolonizace jako jsou Filipíny. Španělé pak do zemí s povolenými zápasy mohou exportovat své bojovné odchovance.

Ozbrojení kohouti

Souboje probíhají vždy mezi dvěma kohouty stejného druhu, původně se uvádí, že arény byly kruhové a například ve starověkém Řecku a Římě probíhaly souboje jako předskokani skutečných bitev. Souboje měly vojáky nabudit a odvahou nezdolných opeřenců namotivovat ke stejnému odhodlání také v jejich boji.
Po tisících letech vývoje na různých místech světa se také průběh trochu liší. Například v Mexiku nebylo neobvyklé přidělávat na nohy zápasníků čepele. V takovýchto zápasech teklo podstatně více krve a druhý kohout skutečně v ringu našel smrt.

Čepele přidělané na pařátech byly efektivní zbraní a stále se na některých místech světa používají. Boje jsou pak zalité krví.

Jinde se jim na nohy přidělávaly drápy jiných jiných kusů, nebo gumové čepele, které protivníkovi sice ránu neotevřou do krve, ale pořádně jej pohmoždí.
Země Galského kohouta na zápasy ovšem taky zanevřít úplně nedokázala. Ve francouzském regionu Nord and Pas-de-Calais jsou zápasy stále povolené, a to v mnohem horších podmínkách než ty španělské. V roce 2022 to dokonce vzbudilo vlnu nevole u části místních, kteří vyrukovali s peticí o 30 000 podpisech.

Související články