Narodil jsem se roku 1632 v Yorku. Jsem z dobré rodiny, ale můj otec nebyl Angličan. Přišel sem z Brém, usadil se nejdříve v Hullu, a když nabyl jmění obchodem, vzdal se svého zaměstnání a odstěhoval se do Yorku, kde se oženil. Matka též pocházela z dobré rodiny Robinsonů. Podle ní jsem se nazýval Robinson Kreutznaer, což Angličané podle svého zvyku překroutili tak, že se konečně i příslušníci naší rodiny podepisovali příjmením Crusoe. Tak mne vždy také nazývali všichni moji příbuzní a známí.“ Pokud jste četli knihu anglického spisovatele Daniela Robinson Crusoe, tak jste možná poznali její první odstavec.

Jak se dostal Robinson na ostrov?

Defoe ji sice napsal podle skutečného příběhu, ale opravdu značně změnit reálie a pokroutil fakta tak, že vlastně vymyslel úplně nový příběh. Například Crusoe se nejmenoval Crusoe, ale Alexander Selkirk (původně Selcraig), nenarodil se v New Yorku, ale ve skotském městečku Lower Largo. Dokonce se mohl nechat zachránit jednou ze dvou okolo projíždějících lodí, ale ty byly španělské, a tak by riskoval, čemuž se vyhnul jednoduše tím, že o sobě nedal vědět. Porovnejme románovou postavu s reálným mužem, který neztroskotal, ale byl na ostrov vysazen, protože míra jeho pirátské neposlušnosti už protrhla hráz kapitánovy trpělivosti.

Podívejte se, jak se přistává na malém letišti na Ostrově Robinsona Crusoe.

Zdroj: Youtube

Kde se Robinson ocitl

Ani geografické údaje nesedí. Podle knihy měla loď, na které se plavil, smůlu a potopila se v prudké bouři. Jeden z posledních geografických údajů v knize uvedených byla věta: „Shledal, že plujeme nedaleko břehů Guayany, severně Brazilie, nad Amazonkou, a směřujeme k ústí řeky Orinoko, nazývané všeobecně Velkou řekou.“ Selkirk byl vysazen na ostrov Más a Tiera, který chilská vláda, pod kterou spadá, v roce 1966 přejmenovala na Ostrov Robinsona Crusoa. Takže nikoliv Atlantik a Brazílie, ale Tichý oceán a střední Chile. Ani v materiálním vybavení se literatura neshodne s fakty.

Nůž, dýmka a trochu tabáku v tabatěrce, toť vše, co mi zbylo,“ tvrdí Crusoe v knize. Ve skutečnosti měl navíc ještě mušketu, sekeru, hrnec, ložní prádlo Bibli. Na druhou stranu je třeba přiznat, že ztroskotanec si nakonec spoustu materiálu dopravil ze sice ztroskotané, ale dostupné lodi.

Nebyl ani Pátek

Jeho hlavní přítel, kterého zachránil a jenž dostal jméno Pátek, už je dokonalá fabulace. K jídlu bylo dostatek korýšů, které jsou sice považovány za lahůdku, ale časem se jimi člověk přejí. Samozřejmě se nabízí lov ryb a dalších mořských tvorů. Dnes lidé žijící na ostrově se specializují právě na lov korýšů. Na ostrově je dostatek pitné vody a zároveň tam nežijí žádné šelmy, takže největším problémem mohla být samota, jež často vede k šílenství.

Alexander Selkirk nežil na ostrově jako Robinson desítky let, ale jen něco přes čtyři roky a nakonec odjel korzárskou lodí Wooda Rogerse, který jeho osud popsal v deníku. Po povídání měli během dlouhé plavby času dost. Selkirk nakonec zemřel na lodi Royal Weymouth kolem osmé ranní dne 13. prosince 1721. Bylo mu 45 let a pravděpodobnou příčinou smrti byla žlutá zimnice. Hrob má u západního pobřeží Afriky.

Související články