Hospodské řeči nebo popis stavu?

Obnova Jánských Koupelí pokračuje, hotové by měly být do pěti let,“ hlásá titulek článku Žanety Motlové na serveru idnes.cz. Vyšel v říjnu 2023 a o sedm měsíců později není vidět vůbec žádný posun. „Tady to celé spadne, léta se na to nesáhlo. Kdysi to koupil nějaký tenista, ale jediné co je vidět, je další chátrání,“ zaznělo v hospodě v Kružberku.

V samotných Jánských Lázních je na jedné z budov špatně čitelný nápis Gasthaus možná ještě z dob, kdy tady cvičili mladíci z Hitlerjugend. A občerstvovna nedaleko autobusové zastávky má podle vyvěšeného ceníku na dveřích nápis „přijdu hned“ už několik let.

Chtělo by to miliardy

Oním v hospodě zmiňovaným tenistou byl Tomáš Berdych, ale v místě, kde v minulosti byly tenisové kurty, je dnes škaredě zarostlá plocha. Navíc podle katastru nemovitostí aktuálně pozemky patří společnosti Bad Johannisbrunn s.r.o. se základním jměním 5 milionů korun. Nemusíte být ani ekonom ani stavař, aby vám během návštěvy došlo, že obnova lázní by se nejspíš počítala na miliardy. Každý rok zpoždění totiž vše brutálně prodražuje, což ví každý, kdo v posledních létech stavěl, a rozpočet pracoval s cenami materiálu a stavebních pracích, které platily loni.

Bad Johannisbrunn s.r.o. má v předmětu podnikání provádění staveb, jejich změn a odstraňování, stejně tak jako hostinskou činnost. Jenže, aby se Janské Koupele probraly k životu, tak by bylo potřeba udělat trik jako v počítačovém programu. Smazat, vyresetovat a začít znova. Zatím je totiž část objektů nezabezpečená, mnohé domy mají propadlé stropy, totálně rozkradený inventář a leckde je z horních pater vidět do přízemí. Sklep je zavalen sutinami.

Hodnotný soubor budov

Pokud vidíte zkázu a zmar na vlastní oči, o to víc vám přijdou slova z Památkového katalogu jako smutná vzpomínka na bývalý stav. „Urbanisticky a architektonicky hodnotný soubor lázeňských budov a pavilonů v údolí řeky Moravice, vybudovaný na přelomu 19. a 20. století modernizací, obnovou a rozšířením starších lázní založených kolem r. 1811.“ Bezesporu tomu tak v minulosti bylo, místně jsou vidět štuky i krásný strop ve společenské místnosti, který zatím nikdo neukradl. Hana Pavelková pro památkáře vytvořila v roce 2012 soubor snímků dokumentující tehdejší stav. V porovnání s dneškem je na první pohled jasné, že se nic nezměnilo k lepšímu. Ba právě naopak. Za 12 let se stav zhoršil, přestože majitelé se několikrát změnili.

Turisto, postůj a smutni

Kolem bývalých lázní vede turistická značka, u bývalého penzionu Pavla je autobusová zastávka a mapa prozradí i moravskoslezskou větev Svatojakubské cesty. Lázně procházely v průběhu let značnými výkyvy, nikdy se nestaly světoznámými, byť krásné okolí je ideální na procházky a relaxaci. Jelikož část areálu spadá pod památkovou ochranu, bude jeho obnovení, pokud k němu někdy dojde, velmi komplikované. Ochranné pásmo má i obcí protékající řeka Moravice. Byl to právě fakt, že se nepovedlo zrušit status památky, který vedl tenistu Berdycha a jeho partnera v podnikání, Petra Lexu, k tomu, že celý areál prodali.

Jánské koupele - stav, který půjde jen těžko napravit.

Zdroj: Youtube

V roce 1900 se staví Penzion Pavla, dochází k přestavbě sálu, přístavbě pokojů a kaple u Léčebného domu, což má za následek přesun Penzionu Šupina, a také vzniká plovárna. K největšímu rozkvětu lázní dochází v 2. polovině 20 století. Staví se nové lázeňské budovy, přestavují se altány a rekonstruují studny. Také se provádí nástavba Penzionu Pavla z důvodu navyšování kapacit. Zvelebuje se okolí areálu o odpočinková místa. Začíná se stáčet minerální voda z lázní do lahví pod jménem Stahlquelle Johanisbrunn. Také vzniká elektrárna pro potřeby lázní - tzv. Moravský mlýn,“ píše v diplomním projektu Obnova lázeňského areálu Jánské Koupele Karolína Štefková.

Světlo na konci tunelu? Spíš bludička ve tmě

Jánské Koupele

Samotné Janské Koupele se v létech 1869-1950 jako osada neuvádějí, později, v létech 1961-1978 se staly součástí obce Kružberk v okr. Opava. Následně se v období 1979 -1992 dostaly pod správu Budišova nad Budišovkou a aktuálně spadají pod obci Staré Těchanovice v opavském okrese.

Možná je světlo na konci tunelu a skutečně k nějaké nápravě dojde. Dělají se rozbory vody a pokud prameny získají status léčivého pramene, měly by být ze zákona přístupné veřejnosti. Možná se skutečně někde hledají peníze, mluví se o investorovi, a v hlubinách byrokratických soukolí vyjednávají potřebná povolení. Faktem ale je, že současný stav ani náhodou nenaznačuje, že by se v několika nejbližších letech, mělo místo změnit v prosperující areál. Podle článku, který vyšel v roce 2021 by mělo být hotovo v roce 2026. Tehdy bylo navržené parkoviště pro více než 300 aut, koupaliště, rekonstrukce parku... Zatím kolem projíždějí turisté, sem tam tu přijede na výlet pamětník, a občas tu projede někdo s vozíkem či náklaďáčkem, aby odvezl ještě něco málo z toho, co tady zbylo. S tím, že byste si v kdysi prosperujících lázních dali párek a pivo, zatím raději nepočítejte.