Everest je nejvyšší, ale není nejtěžší
Mount Everest je díky svému výškovému primátu sice horou smrtící, ale rozhodně ne nejhorší. S podporou a doprovodem na něj vylezl i slepec Eric Weihenmayer nebo Novozélanďan Mark Inglis, který horu zdolal, i když má místo obou dolních končetin protézy. Everest je skvěle zmapovaný (jako jeden z orientačních bodů slouží i lidská mrtvola). Přesto zůstávají nezdolané hory. Jednou z nich byla i Muču Kiš v pákistánském části pohoří Karákóram a naše expedice se stala první, jejíž členové 5. července 2024 stanuli na vrcholu. Na vrchol vystoupali Zdeněk Hák, Radoslav Groh a Jaroslav Bánský (Groh a Bánský jsou členy Horské služby Krkonoše).
Muču Kiš je náročný na fyzičku, ze základního tábora na vrchol je to 20 kilometrů s převýšením skoro 4000 metrů.
Zdeněk Hák, horolezec, který stanul na vrcholu Muču Kiš
Těžko na cvičišti...
„Neměl jsem s vysokými horami žádnou zkušenost, jediné co jsem věděl, že se na nich umírá,“ vzpomínal Lukáš Dubský, jeden ze členů expedice na Muču Kiš, na své začátky. On byl členem neúspěšné expedice, která se alpským stylem uskutečnila v červenci roku 2021 ve složení Pavel Kořínek (vedoucí), Jiří Janák, Tomáš Petreček, Lukáš Dubský a Leoš Husták. Jen dobrá připravenost nestačí, je potřeba mít štěstí.
Podívejte se na vzpomínky Lukáše Dubského o tom, jak začínal a připravoval se na expdici na vrchol Muču Kiš.
Vzhledem k tomu, že kopec byl nevylezený, bylo potřeba nejprve horu „zmapovat“, tedy najít možnou přístupovou cestu. „Mapovací“ expedice proběhla v roce 2019. Propátrat internet a najít co největší množství fotografií, projít existující mapové podklady, seznámit se s počasím v regionu… Představa, že se seženou peníze na expedici, vyrazí se a s trochou štěstí i vyleze, je velmi naivní. Příprava něčeho podobného trvá i několik let a nikdy není zaručený úspěch.
Zároveň je v oblasti velmi nestabilní počasí. Nejsou tam odpočinkové body a díky strmosti stěn z nich často sjíždějí laviny. „Kombinace vysoké nadmořské výšky, strmých ledových stěn, nevlídného počasí, s ohledem na monumentální vzdálenost mezi základním táborem a vrcholem, činila horu nedostupnou,“ cituje server idnes.cz člena vítězného týmu Radoslava Groha.
Muču Kiš
Muču Kiš (Muchu Chhish či Batura V) je pákistánská hora vysoká 7 453 m n. m. Až do letošního roku šlo o jednu z nejvyšších hor na Zemi, na kterou nebyl proveden úspěšný výstup i přesto, že mu nebránil žádný náboženský zákaz (podobný kopec, kam je vstup z náboženských důvodů zakázán, se nachází v Bhútánu) nebo politická komplikace. Vrchol se nachází v nepřístupné oblasti pohoří Karákóram.
Česká expedice zdaleka nebyla první, která se o výstup pokusila, ale byla první, které se to povedlo. Například neúspěšná byla expedice anglických horolezců v roce 2014. Základní tábor je na moréně Muchuvarského ledovce. Češi překonali 3687 metrů převýšení, což vyžadovalo i aklimatizační pobyty.
V podobných výškách hrozí horská nemoc, která při jejím podcenění může být smrtící. Navíc se informace o možném pokusu o výstup objevily na světových horolezeckých serverech, takže se prudce zvýšil zájem o získání pákistánského povolení.
První může být jen jeden a to, že se prvenství podařilo získat právě české výpravě, je právem považováno za úspěch v mezinárodním měřítku. Prvenství je něco, co už Čechům zůstane navěky.