Bývala to „zlatá“ krabička s červeným nápisem ČAJ, pod kterým bylo upřesnění ZLATÁ SMĚS. Možná ho ti starší z nás pamatují, protože font písma měl evokovat Indii a šlo o jeden z mála sypaných čajů, který se dal v socialistickém Československu relativně běžně koupit. Jako dítě jsem si představoval exotické krajiny, kde se pěstuje, aniž jsem věděl, jak takový čajovník doopravdy vypadá.
Zemědělská Karnataka
Jihoindický stát Karnataka je převážně zemědělský. Najdete tady kávovníkové i čajovníkové plantáže, pepřovník pnoucí se po arekových palmách, jejichž oříšky se tady žvýkají jako legální droga. Najdete tady háje palem kokosových i pole různých druhů tykvovitých plodin. Samozřejmě nesmí chybět obilí nebo ananasy.
Plantáž v Samse
Čajová plantáž Samse je situována na Západních Ghátech nedaleko národního parku Kudremukh. Byla, jako v podstatě všechny indické čajové plantáže, založena během britské koloniální éry. Později se čajovník začal pěstovat na obrovských plochách a indický čaj se stal pojmem. Dokonce tomu z Darjeelingu se pro jeho kvalitu začalo přezdívat „šampaňské mezi čaji“. Kousek za čajovníky v Samse se pěstuje kardamon, který tady gurmáni dávají jak do kávy, tak do čaje, ale nejčastěji do sladkostí.
Snědé Tamilky si hleděly svého. S obřími zahradnickými nůžkami, ke kterým měly připevněné drátěné košíky, ostřihávaly horní listy čajovníků. Nejkvalitnější jsou ty nejsvrchnější tři listy z keříku, ale tak pečlivá žádná z nich nebyla. Čajovníky jim sahaly až po pás, což znamenalo, že plantáž nebyla z nejmladších a lístky se z ní sklízely už možná desítky let.
Podívejte se na plantáže čajovníků v Karnatace.
Když se drátěná síťka naplnila „zeleným zlatem“, obratným pohybem ji každá vysypala do jutového pytle připevněného na zádech. S focením neměla žádná z nich žádný problém. Usmívaly se, některé odvážně až „dramaticky“ pózovaly (podívejte se, jak makám), jiné byly stydlivé a snažily se postavit tak, aby jim nebylo moc vidět do obličeje.
Díky doktore Christie
Jiří Josef Kamel
Německy Georg Joseph Kamel či latinsky Camellus (21. dubna 1661 Brno – 2. května 1706 Manila) byl moravský jezuitský misionář, lékárník a botanik. Jako první zveřejnil ucelené zprávy o flóře a fauně na Filipínách, a představil je tak širšímu evropskému publiku. Carl Linné na jeho počest pojmenoval rostlinný rod kamélie. Jeho jméno nese tedy i čajovník čínský (Camellia sinensis).
Muž jménem Christie, podle historických zmínek se jednalo zřejmě o lékaře, začal v jižní Indii, konkrétně v oblasti Nilgiris, experimentovat s pěstováním čaje v roce 1832. Do samotné Karnataky dorazil čajovník později, ale spolu s ním už dorazily i zkušenosti s jeho pěstováním. Například se ukázalo, že čajovníkovým keříkům vyhovuje drobný zástin, takže se na plantáži vyskytují stromy, které ho poskytují a zároveň hlubšími kořeny stabilizují půdu. Aktuálně se v Karnatace čaj pěstuje v okresech Chikmagalus, kde je i plantáž v Samse, Coorg a Hassan. Podívejte se sami, že tamní plantáž je opravdu fotogenická a majitel focení nijak neomezuje. Návštěvníci jsou tady vítání, protože co kdyby si nějaký čaj koupili ve firemní prodejně.