Ona byla Ruska, on Američan a oba měli obleky rezavých tuleňů. Ve vypůjčeném autě se jeli vyfotit k čedičovým skálám u pláže Reynisfjara. Na poněkud národnostně nesourodý pár jsme narazili během cesty po Islandu. Vzali nás, a jak se během hovoru ukázalo, měli jsme společný cíl. Černou pláž. Nebyli jediní, kdo se na pláž Reynisfjara jel vyfotit. Kromě vtipně vypadajících „lidských tuleňů“ tam ve stejný den probíhalo reklamní focení pole dance (gymnastika na tyči) a desítky dalších lidí se snažili zachytit zvláštní atmosféru tmavě šedých čedičových skal s černou pláží. I voda jako by měla díky černému podkladu inkoustově tmavou barvu.

Nejkrásnější pláž na světě?

O pláži Reynisfjara se můžete dočíst, že patří mezi nejkrásnější pláže na světě. Důvodem je až mystická atmosféra, kterou si nejlépe vychutnáte v době, kdy na ní nikdo není. Což je ale skutečně málokdy. Drobná zrnka nejsou tvořena křemičitým pískem, ale rozdrobenou lávou.

Pláž měří necelé 3 km a vede od útesů Reynisdrangar až ke skalním útvarům Dýrholaey. Ne náhodou se tady točí reklamy, probíhá profesionální focení modelek, místo je ideální jako exteriér akčních filmů i hororů. Navíc leží kousek od městečka Vík, které slouží jako turistické zázemí. Ve Víku se můžete ubytovat v příjemném kempu.

Plíživé vlny

Černá pláž je sice krásná, ale server visiticeland.com ji zároveň označuje jako nejnebezpečnější na Islandu. Cedule varující před tzv. Sneaker Waves, nejsou u pláže Reynisfjara náhodou. Čas od času se objeví nepřiměřeně velká vlna, která dosáhne výrazně dál, než běžné vlny, což ohrozí všechny osoby stojící v místech, kde vlny obvykle končí. Přijde opravdu znenadání, a protože pláž končí čedičovým útesem, může v době příboje skutečně milovníky Islandu ohrozit na životě.

Jak mohou Sneaker Waves překvapit, na to se podívejte na videu.

Zdroj: Youtube

Nejde o planou výhrůžku, o život tady už řada lidí skutečně přišla. „Když vás zachvátí mořská vlna, podrazí vám nohy a je velmi těžké se postavit a znovu najít rovnováhu. Jedním z důvodů je, že vlna vytváří sání, které vám vytahuje a odplavuje písek a štěrk zpod nohou. Jakmile se ocitnete ve vodě, proudy vás odtáhnou od pobřeží a už vás nic nezachrání. Voda je navíc ledová a vy během několika minut utrpíte podchlazení,“ varuje server zaměřený na islandské cestování. Právě focení může být onou ohrožující činností, protože pokud se příliš soustředíte na pohled do hledáčku, nevnímáte okolí a vlna může fotografa zaskočit.

Zdroje: Visit Iceland, Cestopiska

Související články