Plísně nepatří mezi favority lidských obydlí. Považujeme je za důkaz zanedbaného úklidu, zvýšené vlhkosti v koupelnách, obecně jsou spíše nechtěnými spolubydlícími. Něco jiného je, pokud se jedná o plísňové sýry a úplně jinou kategorii představuje plíseň coby léčivo. Kdo by neznal příběh Alexandra Fleminga a jeho plesnivé misky, která se stala slavnou díky objevení penicilínu.
Sýr a tučňáci
O narůžovělém Nalžovském sýru, který jménem své plísně Penicillium nalgiovensis odkazuje na jihočeskou obec, jsme psali v samostatném článku. Plísně na plísňovém sýru rozhodně nejsou žádným překvapením, ovšem tatáž plíseň nalezená v hnízdě tučňáků překvapením rozhodně je. Mají sýr a opuštěné hnízdo tučňáků něco společného? Překvapivě ano.
Podívejte se, jak si tučňák uzdičkový staví z kamínků hnízdo.
Nehostinná Antarktida
„Toto suchozemské prostředí v blízkosti jižního pólu je nehostinné a extrémní kvůli řídkému osídlení potravní sítí, nízkým teplotám a nedostatečné dostupnosti tekuté vody. Předpokládáme, že toto prostředí by mohlo způsobit rozvoj obranných mechanismů hub nebo mechanismů přežití, které se jinde nevyskytují,“ píše skupina autorů v odborné studii, kterou vydal vědecký magazín Fungal Biology and Biotechnology.
Antibiotický penicilín
Kmen Penicillium nalgiovense Laxa byl izolován ze vzorku půdy získaného z opuštěného hnízda tučňáků v Antarktidě. Následný laboratorní rozbor a analýza ukázaly, že plíseň produkuje antifungální (protihoubový) sekundární metabolit amfotericin B s výraznou antimikrobiální aktivitou, zejména proti Candida albicans.
Candida albicans
Kvasinka Candida albicans vypěstovaná na agaru v petriho misce
Candida albicans je druh kvasinky, kterou má člověk běžně v ústech či útrobách. Ovšem při přemnožení způsobuje nebezpečné infekce, jež u lidí se sníženou imunitou (vlivem AIDS, chemoterapie, transplantace orgánů) může vést až k úmrtí.
Co to znamená
„Přítomnost Penicillium nalgiovense v hnízdech tučňáků v Antarktidě zdůrazňuje potenciál pro objevování nových antimikrobiálních metabolitů odvozených od vláknitých plísní v extrémních prostředích... Vláknité plísně se považují za potenciální zdroje metabolitů s antimikrobiální aktivitou. Je fascinující vidět, jak studium plísní v jedinečných prostředích, jako jsou hnízda tučňáků, může vést k objevu potenciálně cenných antimikrobiálních sloučenin,“ píše se ve studii.
Zjednodušeně se dá říct, že objev známé plísně v neočekávaném místě může přinést poznatky využitelné v humánní medicíně. Ostatně Penicillium nalgiovensis na italských salámech má taky za úkol ho chránit před namnožením zhoubných patogenů, podobně jako štětičkovec (Penicillium) ve Flemmingově petriho misce. Dost možná, že podobný úkol plnila plíseň i pro tučňáky. Studovaný vzorek půdy byl odebrán z hnízda tučňáků na ostrově Paulete a v nepřerušeném řetězci byl zmražený přepraven do laboratoře ve Švédsku.
Až někdy budete sledovat film zaměřený na tyto legračně vypadající nelétavé ptáky v Antarktidě, vzpomeňte si, že v hnízdech mají plíseň, která je chrání. Stejně jako salámy a sýry.
Zdroje: Fungal Biology and Biotechnology, ČRo